Jabłka będą dostępne sezonowo? Ceny energii pięć razy wyższe

Autor: Tok.fm 14 września 2022 13:35

Jabłka będą dostępne sezonowo? Ceny energii pięć razy wyższe W gospodarstwach sadowniczych prąd jest potrzebny m.in. do pracy komór chłodniczych, w których przechowywane są owoce. / fot. shutterstock

W sadach rozpoczęły się zbiory jabłek. Producentów przygniatają ogromne koszty - zarówno produkcji owoców, jak i ich przechowywania - podaje tok.fm.

Ceny energii niszczą produkcję sadowniczą 

- Cena za prąd będzie co najmniej pięć razy wyższa niż w tym roku - załamuje ręce Sebastian Szymanowski, dyrektor Grupy Producentów Owoców GALSTER w Wierzchucicach niedaleko Bydgoszczy. - Roczny koszt prądu w naszej firmie był na poziomie 250 - 300 tys. złotych. Dziś musimy się liczyć z kwotą na poziomie półtora miliona złotych - dodaje. 

Zobacz: Ceny energii coraz wyższe. Kogo będzie stać na przechowywanie jabłek?

W gospodarstwach sadowniczych prąd jest potrzebny m.in. do pracy komór chłodniczych, w których przechowywane są owoce. Bez odpowiedniej temperatury i ilości tlenu jabłka czy gruszki się zepsują.

Przeczytaj: Sortownie jabłek ograniczą działalność przez wysokie ceny energii?

Grupa Galster już podjęła decyzję o wyprzedaży jak największej ilości owoców. - Chcemy minimalizować straty. Do końca roku będziemy sprzedawać nasze owoce na wszelkie możliwe rynki, także zagraniczne, żeby jak najmniej ich przechowywać - mówi tok.fm Szymanowski.

Więcej w tok.fm. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI