IUNG o suszy: Wody najbardziej brakuje krzewom owocowym

Autor: PAP 04 września 2020 09:16

IUNG o suszy: Wody najbardziej brakuje krzewom owocowym W całym kraju, mimo opadów, nadal utrzymuje się susza rolnicza/ fot. shutterstock.com

W całym kraju, mimo opadów, nadal utrzymuje się susza rolnicza. Największy deficyt wody zanotowano w woj. wielkopolskim i jest w zachodnio-północnej Polsce - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w swoim ostatnim raporcie.

"W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -76 mm" - czytamy w komunikacie IUNG. Susza ulega niewielkiemu zmniejszeniu w stosunku do poprzedniego okresu (21 VI - 20 VIII).

Największy deficyt wody notowany jest na terenie Niziny Południowowielkopolskiej. Duże niedobory wody wystąpiły również na Pojezierzu Zachodniopomorskim oraz na Nizinie Śląskiej oraz Środkowopolskiej.

Według IUNG, obecnie susza rolnicza występuje we wszystkich województwach w Polsce i dotyka przede wszystkim krzewów owocowych i ziemniaka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI