Producenci i rolnicy czekają na urządzenie do drylowani wiśni

Jerzy Pośpiech dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego który kooperuje z Politechniką, mówi, że informacja o powstawaniu urządzenia wywołała duży odzew wśród producentów i rolników.

Producenci czekają na wejście drylownicy do produkcji i możliwości jej zakupu. Jednak jak zaznacza dyrektor projekt badawczy trwa do końca roku i dopiero po tym okresie sprzedawane będą licencje na produkcję, jeżeli urządzenie rzeczywiście spełni wszystkie oczekiwania i normy techniczne.

Maszyna jest już skonstruowana wraz z modułami. Teraz czeka na owoce by można ją było sprawdzić w praktyce. Zgodnie z założeniem drylownica będzie usuwać pestki z wiśni z wydajnością 150 kilogramów na godzinę.

Innowacja technologiczna w drylowaniu owoców

Innowacyjna technologia drylowania owoców, wykorzystuje ultrasoniczny nóż oraz podciśnienie, co pozwoli na usunięcie pestki z wiśni przy znacznie mniejszym naruszeniu struktury owocu. To umożliwi wykorzystanie wiśni m.in. w procesach kandyzowania czy suszenia.

Prototyp drylownicy trafi do rolnika, u którego przeprowadzone zostaną badania. W przyszłym roku producenci maszyn i konstruktorzy będą mogli nabyć licencję na produkcję urządzenia od ŚODR i Politechniki Świętokrzyskiej.