Import z zagranicy wpłynął na ceny maliny jesiennej

Autor: Krystyna Zagórska 22 października 2022 09:10

Import z zagranicy wpłynął na ceny maliny jesiennej Ceny maliny jesiennej były wysokie/ fot. shutterstock

Ceny malin jesiennych w przeciwieństwie do malin letnich były zdecydowanie niższe niż w zeszłym roku, a to było spowodowane w bardzo dużym stopniu zwiększonym importem z Ukrainy – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, prof. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej –PIB.

- Ukraina, która pozostaje w stanie wojny z Rosją, sprzedaje szybciej swoje produkty obawiając się, że przez dłuższy czas nie będzie można ich utrzymać z powodu niewiadomej sytuacji – mówi dr hab. Bożena Nosecka.

Ceny maliny jesiennej 2022

- Ceny maliny jesiennej są niższe w porównaniu z zeszłym rokiem, ale cały czas mamy do czynienia z bardzo wysokimi cenami malin w tym roku – zaznacza.

Ceny maliny jesiennej istotnie są niższe, ale gdybyśmy porównali średni poziom z roku 2022, jest on w granicach 14 zł/ kg. Mniej niż w zeszłym roku, gdy było 15,9 za kg (loco zakład), ale generalnie ceny i tak są wysokie – mówi.

- Rozumiem producentów, którzy patrząc na spadek cen maliny jesiennej nie są zadowoleni. Średnia cena maliny letniej i jesiennej jest w granicach 14 zł (loco zakład). W zeszłym roku było 15,9 zł/ kg, biorąc pod uwagę lata wstecz ceny są rekordowe. Najwyższy poziom cen biorąc pod uwagę 10 lat wstecz to prawie 8 zł za kg w 2015 r. Poziom cen naprawdę jest wysoki – mówi profesor IERiGŻ-PIB.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI