Import malin z Ukrainy rujnuje ceny na polskim rynku?

Autor: SadyOgrody.pl 16 sierpnia 2022 12:24

Import malin z Ukrainy rujnuje ceny na polskim rynku? Rynek malin jest w tym sezonie najbardziej niestabilnym rynkiem owocowym. / fot. shutterstock

Rynek malin jest w tym sezonie najbardziej niestabilnym rynkiem owocowym. Wahania cen są mniejsze niż na początku sezonu, ale nadal dość znaczne - mówi dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.

Sytuacja na rynku malin 2022

Obecne ceny oferowane producentom najczęściej wynoszą 11,00-12,00 zł/kg. Wyższe stawki można otrzymać z większe partie dowiezione do zakładów. Przeczytaj: Maliny: Coraz silniejsze spadki cen w skupach

Wynika z tego, że ceny obniżyły się w stosunku do naszej ostatniej rozmowy.

Obecne stawki otrzymują się od kilu dni. Po krótkiej tendencji wzrostowej (do 15,00-17,00 zł/kg), ceny skupu obniżyły się do poziomu najniższego w tym sezonie.

Z czego wynika ta zmienność?

Czynników jest jak zwykle wiele, o czym już rozmawialiśmy (niższe zbiory w innych krajach, duże zainteresowanie odbiorców, wysokie stopy procentowe i tym samym drogi kredyt itd.). Zobacz: Cena malin ciągle chwiejna. Co będzie dalej?

W ostatnich dniach dużo jednak na rynku mówi się o imporcie owoców z Ukrainy. Jak wiemy w kraju tym rosła produkcja malin i stawał się poważnym konkurentem, jednak sytuacja wojenna to zmieniła. Niemniej coraz więcej na rynku krąży informacji o tym, iż część przetwórców importuje maliny w konkurencyjnej cenie.

Import malin z Ukrainy 

Jaka jest skala importu?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wiemy jaka i czy w ogóle. Na rynku słychać takie informacje, ale rzecz jasna nikt z przetwórców nie chwali się zagranicznymi zakupami, bo to temat bardzo drażliwy dla polskich producentów. Oficjalnych danych o imporcie nie mamy, gdyż Ministerstwo Finansów poda je z kilkumiesięcznym opóźnieniem i wtedy będzie można zidentyfikować zjawisko. Osobiście trudno mi odnieść się do tych rynkowych doniesień. Mogę jedynie potwierdzić, że takie informację na rynku krążą. Handel żywnościowy z Ukrainą ma dość dużą skale obecnie i nie jest jednostronny. Nasi sąsiedzi kupują u Nas przykładowo dość dużo warzyw.

Dziękuję za rozmowę. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI