×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ile wyniosły zbiory owoców jagodowych w 2021 r. ?

Autor: www.sadyogrody.pl 17 grudnia 2021 12:30

Ile wyniosły zbiory owoców jagodowych w 2021 r. ? W 2021 zebrano blisko 112 tys. t, porzeczki czarnej / fot. redakcja

Zbiory owoców z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych
ocenione zostały na ok. 0,6 mln t, tj. ok. 2% więcej od zbiorów roku poprzedniego - informuje GUS.

GUS ocenia, że produkcja owoców z krzewów owocowych w sadach i z plantacji jagodowych wyniosła ok. 565 tys. t i była o prawie 2% większa w porównaniu do roku ubiegłego. W 2021 r. gorsza była natomiast jakość zebranych owoców, na co wpłynęły częste i obfite opady deszczu w okresie dojrzewania owoców.

Mniejsza produkcja malin w 2021 r.

Duża wilgotność sprzyjała rozwojowi chorób grzybowych i szkodników, a ich zwalczanie było utrudnione. Niesprzyjające warunki największy wpływ miały na zbiory malin, które w 2021 r. były o ok. 13% mniejsze w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły niespełna 104 tys. t.

Wzrost produkcji porzeczek i agrestu

Zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na ponad 152 tys. t, tj. o 6,5% więcej od poziomu produkcji roku poprzedniego (zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na blisko 112 tys. t, tj. o ok. 4% więcej od ubiegłorocznych). Produkcję agrestu oceniono na ok. 9,5 tys. t, tj. o ok. 10% więcej od produkcji roku poprzedniego.

Słabszy plon handlowy truskawek

Zbiory truskawek zostały oszacowane na niespełna 156 tys. t, tj. o ok. 8% więcej od produkcji ubiegłorocznej. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, na wielu plantacjach, zwłaszcza pod osłonami, dochodziło do intensywnego rozwoju chorób grzybowych i spadku jakości plonu handlowego. Skróceniu uległ także okres podaży truskawek.

Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach zostały oszacowane na poziomie 143 tys. t, tj. o ok. 3% więcej w porównaniu z wynikiem z roku 2020. Największy udział w tej grupie owoców mają aronia i borówka amerykańska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI