×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ile kosztuje założenie plantacji borówki wysokiej?

Autor: www.sadyogrody.pl 30 listopada 2020 15:27

Ile kosztuje założenie plantacji borówki wysokiej? Ile kosztuje założenie plantacji borówki wysokiej?; fot. pixabay.com

Zakładając plantację borówki wysokiej trzeba liczyć się z wysokimi kosztami związanymi z przygotowaniem odpowiedniego stanowiska, zakupem sadzonek czy nawodnieniem. Na właściwie prowadzonej plantacji można uzyskać plon ok. 10 ton z hektara już po kilku latach od założenia.

Za inwestycją w uprawę borówki wysokiej przemawia fakt, że jest rośliną długowieczną, która owocuje corocznie przez 20 lat i więcej.

Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że stanowisko do uprawy powinno być zaciszne, słoneczne lub półcieniste, gleba wilgotna przepuszczalna, kwaśna, PH 3,5-4,8, piaszczysta z dużą ilością próchnicy.

Różne źródła podają ile kosztuje inwestycja w 1 hektar borówki. Najczęściej padają liczby od 70 do 100 tys. zł na jeden hektar przy inwestycji od podstaw (zakup krzewów, nawodnienie i nawożenie).

Od czego zacząć? Najlepiej przed posadzeniem krzaków wykonać analizę gleby. Jeśli okaże się, że nie jest wystarczająco kwaśna trzeba będzie ją zakwasić. Można przed założeniem plantacji można rozsypać trociny z drzew iglastych lub kwaśny torf. Jeśli natomiast w danym roku zakładana jest plantacja, warto wspomóc się nawozami siarkowymi. Można zastosować siarczan amonu lub specjalistyczne nawozy zakwaszające. Można zastosować również siarkę pylistą lub granulowaną którą należy wymieszać z ziemia za pomocą np. glebogryzarki. 

Największy koszt to jednak zakup sadzonek oraz nawodnienie. Zakładając, że optymalne odstępy między krzewami powinny wynosić 1m, a odstępy miedzy rzędami - 3m, czyli na jeden hektar powinno przypadać około 3000 roślin.

Koszt sadzonki w szkółce to około 6-9 zł, więc całość wyniesie minimum 18-27 tys. zł. W przypadku kosztów założenia nawodnienia (tu preferowane jest kropelkowe) to mamy tu do czynienia z kwotą minimum 40 tys. zł na 1 ha. Można oczywiście także założyć dodatkowe nawadnianie przeciwprzymrozkowe, ale to niestety dodatkowe - i tak już nie małe - koszty.

Elementy nawodnienia dostępne są w ofercie www.gieldarolna.pl

Osobny temat kosztowy to zatrudnienie. Jeden hektar uprawy to co najmniej kilka osób zaangażowanych w zbiór. Wielkie plantacje mogą ograniczać te koszty za pomocą zakupu specjalnych kombajnów do zbiorów, jednak inwestycje te są bardzo drogie, a używanie automatów ma wpływ na jakość owoców. 

Oprócz dość wysokich kosztów inwestycji, potencjalnych inwestorów przestraszyć może także dość krótki okres zbiorów. Większość plantacji w Polsce to jedna odmiana (Bluecrop), która owocuje na przełomie lipca i sierpnia. Jednak sezon można przedłużyć o wrzesień, ale trzeba wydać dodatkowe środki na wchodzące do Polski nowe odmiany oraz budowę tuneli chroniących przez niskimi temperaturami.

Z wyliczeń różnych ekspertów wynika, że plon z jednego krzewu w pełni owocowania (po 6-7 latach od posadzenia), w zależności od odmiany wynosi 3-6 kg. Na właściwie prowadzonej plantacji można uzyskać plon ok. 10 ton z hektara.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI