Ile jabłek zbiorą polscy sadownicy w tym roku?

Autor: www.sadyogrody.pl/GUS 02 października 2022 13:45

Ile jabłek zbiorą polscy sadownicy w tym roku? GUS o zbiorach jabłek: wyniosą 4,2 mln ton/ fot.shutterstock.com

Według szacunków GUS zbiory jabłek w tym roku przekroczą poziom 4,2 mln ton.

Zbiory jabłek będą wysokie

Produkcja owoców z drzew w 2022 r. jest obecnie szacowana na ponad 4,7 mln ton, tj. o ok. 5,5% więcej niż w 2021 roku. Zbiory z sadów jabłoniowych prawdopodobnie przekroczą poziom 4,2 mln ton i będą o ponad 4% wyższe niż w roku ubiegłym. Z powodu nasilającego się problemu braku osób do pracy przy zbiorach, na wielu plantacjach część plonu pozostanie niezebrana.

Ile będą wynosić zbiory polskich gruszek, śliwek i wiśni?

Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na niemal 82 tys. t, tj. o 19% więcej niż w ubiegłym roku.

Zbiory śliwek oceniono na prawie 132 tys. t, tj. o ponad 12% więcej niż w po-przednim roku. W bieżącym sezonie dużym problemem na plantacjach owoców tego gatunku jest pękanie owoców.

Produkcja wiśni została oszacowana na ponad 183 tys. t, tj. o ok. 10% więcej niż rok wcześniej, natomiast zbiory czereśni osiągnęły poziom 79 tys. t., tj. o 33% większy niż przed rokiem.

Szacuje się, że łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich zwiększyły się względem 2021 r. o ponad 37% i wyniosły ok. 20 tys. ton.

Zobacz: Wysokie zbiory malin i truskawek, mniejsze czarnej porzeczki

Łączne zbiory owoców 2022

Łączne zbiory owoców z drzew, krzewów owocowych oraz truskawek w 2022 r. są szacowane na poziomie niemal 5,4 mln ton, tj. o ok. 6% wyższym niż w roku poprzednim. Pozytywny wpływ na wyniki produkcyjne miał łagodny przebieg zimy, dzięki czemu praktycznie nie odnotowano uszkodzeń mrozowych drzew i krzewów. Ze względu na nieznaczne opóźnienie wegetacji roślin z powodu suszy i niskich temperatur, kwitnienie i zawiązywanie owoców nastąpiło po okresie wiosennych przymrozków.

Większość gatunków roślin sadowniczych kwitła długo i obficie, jednak z uwagi na utrzymujące się w tym okresie niedobory wody w glebie, dochodziło do znacznego opadu kwiatów i zawiązków. Mimo to ilość zawiązanych owoców na większości plantacji w kraju okazała się dostateczna do osiągnięcia wysokiego plonu. Dzięki coraz bardziej powszechnemu stosowaniu systemów irygacyjnych na plantacjach towarowych, negatywny wpływ przedłużających się okresów suszy na kondycję roślin jest mniej odczuwalny. Niemniej jednak brak dostatecznej ilości opadów przy utrzymujących się wysokich temperaturach powietrza powodował drobnienie owoców i spadek ich jakości.

Występujące dotychczas gradobicia oraz ulewne deszcze miały przede wszystkim charakter lokalny. Warunki pogodowe pod koniec sierpnia i w pierwszej połowie września sprzyjały osiąganiu dojrzałości zbiorczej owoców odmian późnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI