×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Huelva: Producenci truskawek domagają się uczciwych cen za owoce

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 07 kwietnia 2021 15:06

Huelva: Producenci truskawek domagają się uczciwych cen za owoce Producenci truskawek w Huelvie żądają uczciwych cen za swoje owoce/ fot. unsplash

Producenci owoców jagodowych, sadownicy, rolnicy protestowali  w poniedziałek w prowincji Huelva, żądając uczciwych cen i przyzwoitego traktowania - donosi Freshplaza.

  • Protestujący w Huelvie domagali się m.in. obrony sektora jagodowego i godnego traktowania podczas kontroli warunków produkcji
  • Producenci truskawek deserowych w prowincji Huelva oczekują uczciwych cen za owoce, pokrywających koszty produkcji

Jak podaje Freshplaza, producenci truskawek w Huelvie żądają uczciwych cen za swoje owoce. Dostają 1 euro za kilogram, co według UPA Huelva jest taką samą ceną, jaką płacono ponad 30 lat temu. Tymczasem koszty produkcji kształtują się na poziomie prawie 1,50 euro. Owoce deserowe sprzedawane są za ponad 3 euro za kilogram w hiszpańskich supermarketach.

- To niesprawiedliwe, że zyski trafiają do spekulantów, podczas gdy producenci podejmują ryzyko i codziennie ciężko pracują na polach, aby wytwarzać wysokiej jakości produkty dla ludności hiszpańskiej - podkreślił Manuel Piedra, sekretarz generalny UPA Huelva.

Piedra powiedział również, że chociaż uważa, że kontrole są konieczne, rolników należy szanować i traktować z godnością podczas prowadzonych kontroli. Kampania jagodowa Huelvy generuje ogromne zyski dla kraju i ponad 90 000 miejsc pracy.

Dodał, że producenci owoców jagodowych chcą, aby liczba i częstotliwość kontroli była taka sama, jak w innych sektorach produkcyjnych. - Producenci jagód są nieustannie poddawani m.in. kontroli pracy, zakwaterowania, co bardzo utrudnia im codzienną pracę na plantacjach - powiedział.

Protest odbył się w poniedziałek w Huelvie. Prawie 60 rolników, producentów owoców jagodowych, sadowników poparło apel związku UPA Huelva,  by domagać się uczciwych cen i przyzwoitego traktowania na rynku owoców jagodowych. Liczba uczestników protestu została zredukowana do przedstawicieli grup sektora z powodu pandemii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI