Uszkodzenia jabłek. Owoce mają oparzenia słoneczne

Autor: www.sadyogrody.pl 10 sierpnia 2022 15:13

Uszkodzenia jabłek. Owoce mają oparzenia słoneczne Holenderskie sady cierpią z powodu oparzeń słonecznych/ fot. materiały własne

W wyniku upałów jakie miały miejsce 18 i 19 lipca doszło do dużej  liczby uszkodzeń spowodowanych oparzeniami słonecznymi w sadach jabłoniowych holenderskich sadowników.

Prze z silne upały plantatorzy którzy nie byli w stanie nawadniać sadów, odnotowują teraz oparzenia słoneczne, zwłaszcza na jabłkach, a czasem także na gruszkach - pisze organizacja NFO.

Ogólne wrażenie jest takie, że poziom uszkodzeń jest bardzo różny w zależności od kwatery.

- Różni się w zależności od rodzaju gleby i tego, czy można ją nawadniać, czy nie. To, co uderza tutaj, na południowym zachodzie, to to, że Jonagold ma więcej uszkodzeń niż inne odmiany. Elstar, Kanzi i Golden Delicious mają znacznie mniejsze uszkodzeń słonecznych - powiedział Bas Westmaas, cytowany przez spółdzielnię rolniczą CZAV.

- Notujemy od 3 do 20 owoców z oparzeniami słonecznymi z każdego drzewa, którego nie można było nawadniać. Najbardziej ucierpiały odmiany kolorowe, ale nawet zielone jabłka były tu i ówdzie spalone – mówi Eric Huids, przewodniczący regionu NFO Limburg.

Ogólnie można zauważyć, że im lepsze warunki wilgotnościowe gleby, tym mniej uszkodzeń. Podlewanie wydaje się być najlepszym sposobem zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym oparzeniami słonecznymi - podaje holenderska organizacja NFO.

Zobacz również: Bez wapnia będzie ciężko o dobry plon

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI