×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Holenderscy sadownicy zaniepokojeni sytuacją na rynku jabłek

Autor: freshplaza.com 07 listopada 2022 11:37

Holenderscy sadownicy zaniepokojeni sytuacją na rynku jabłek Holenderski sadownik Johan Stigter jest zaniepokojony sytuacją na rynku jabłek. / fot. shutterstock

Holenderski sadownik Johan Stigter jest zaniepokojony sytuacją na rynku  jabłek. Jako czynniki zwiększające niepewność sprzedaży wymienia sytuację geopolityczną w Europie i wysoką inflację.

Rynek jabłek 2022 - ceny wzrosną dopiero w kwietniu? 

Sadownik po zbiorach, które przebiegły gładko, postanowił sprzedać większość swoich owoców. - Biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń na świecie i wydarzenia w Rosji, wybraliśmy bezpieczeństwo – powiedział. Oczekuje lepszej sprzedaży gruszek niż jabłek, ale uważa, że ​​ceny wzrosną dopiero po 1 kwietnia.

Zależy to oczywiście od wydatków konsumpcyjnych, które sadownik przewiduje, że zmaleją pod presją rozwoju gospodarczego. Uważa, że ​​inflacja zaszkodzi sprzedaży owoców i widzi, że konsumpcja gruszek w Niemczech już spada. - W przypadku przedłużającej się inflacji ludzie najpierw zapłacą rachunki, a dopiero potem kupią owoce. Globalne napięcie powoduje strach i ostrożność obywateli - dodaje. 

- Rosnące koszty to kolejna przeszkoda dla sadowników – zauważa Johan. Sadownik płaci prawie cztery razy więcej za nawozy, o 12% więcej za środki ochrony roślin. Praca również stała się droższa. - Nie wspominając o gwałtownie rosnących kosztach energii elektrycznej do chłodzenia - dodaje. Trudno jest przerzucić koszty na ceny sprzedaży. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI