Holandia: Dalszy rozwój produkcji jabłek w Europie "do przemyślenia"

Autor: www.sadyogrody.pl 17 kwietnia 2021 21:13

Holandia: Dalszy rozwój produkcji jabłek w Europie "do przemyślenia" Holandia: Dalszy rozwój produkcji jabłek w Europie do przemyślenia /fot. shutterstock.com

Dalszy rozwój w Europie w zakresie produkcji i spożycia jabłek i gruszek jest co najmniej "do przemyślenia" - pisze Holenderska Organizacja Sadowników.

Jak podaje Holenderska Organizacja Sadowników nadprodukcja  owoców strukturalnie przewyższa możliwości rynku, a potencjalna możliwa produkcja jabłek i gruszek w Europie znacznie przewyższa rzeczywistą produkcję z ostatnich lat. 

- Holenderskie uprawy owoców inaczej niż inne obszary upraw w Europie reagują na spadkowy trend spożycia jabłek i gruszek. W Holandii zmniejsza się areał jabłek, w tym także areał odmian klubowych. W przypadku pozostałych europejskich krajów sadowniczych, podaż jabłek i sadzenie nowych odmian klubowych jest znaczna, a we włoskim Południowym Tyrolu wręcz przytłaczająca - podaje Organizacja. 

Według informacji przekazanych przez Organizację Sadowników w Holandii nacisk kładziony jest bardziej na uprawę grusz, szczególnie odmiany Konferencja.

- W przypadku gruszek holenderska uprawa owoców również koncentruje się stosunkowo silnie na odmianach klubowych, chociaż w porównaniu z jabłkami są one jeszcze w powijakach. Ale w przypadku nieco starszych odmian, takich jak Xenia i nowej odmiany klubowej, takiej jak Gepa, dwie trzecie do trzech czwartych europejskiego areału znajduje się właśnie w Holandii - podaje Holenderska Organizacja Sadowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI