Hiszpania: Trwa wojna cenowa na rynku truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl/ UPA Huelva 25 marca 2021 10:24

Hiszpania: Trwa wojna cenowa na rynku truskawek Organizacja hiszpańskich rolników w Huelvie informuje o spekulacjach cenowych na rynku truskawek/fot. shutterstock.com

Organizacja hiszpańskich rolników w Huelvie informuje o spekulacjach cenowych na rynku truskawek. Spekulanci w postaci podmiotów kupujących jak supermarkety naciskają na spadek cen truskawek, wykorzystując jako wymówkę niezdolność rynku do wchłonięcia obecnej produkcji truskawek.

Sytuacja pogodowa w Hiszpanii wpłynęła na przebieg sezonu. Na początku stycznia burze, zimno i brak nasłonecznienia opóźniły wegetację rośliny wpływając na niższą produkcję truskawek. Jednak słoneczna pogoda ostatnich trzech tygodni doprowadziła do uzupełnienia tych niedoborów. To przyspieszenie kampanii jest wykorzystywane przez kupców i markety.

- Wojna cenowa już jest faktem, a spekulanci naciskają na spadek cen truskawek, wykorzystując jako wymówkę niezdolność rynku do wchłonięcia tak dużej produkcji -informuje organizacja UPA Huelva.

Kupujący wykorzystują to szybkie ożywienie na rynku truskawki, twierdząc, że rynek nie jest w stanie wchłonąć tak dużej ilości produkcji. Dodatkowo wykorzystują  nietrwałość produktu, aby spróbować obniżyć cenę płaconą producentom.

Organizacja producentów  UPA Huelva stanowczo się temu sprzeciwia i zaznacza, że sytuacja nasila się od 5 lat.  Podczas gdy rolnicy muszą samodzielnie pokrywać rosnące z każdym rokiem koszty produkcji, markety i sieci handlowe naciskają coraz bardziej, aby obniżyć cenę płaconą producentom, a tym samym zwiększać swoje zyski.

Zdaniem związkowców rynek nie jest nasycony truskawkami. Jest nasycony spekulantami. Jedynymi możliwym rozwiązaniem jest jedność sektora, aby nie ulec presji sprzedaży po niskich cenach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI