Według Agrodigital.com średnie straty spowodowane przez spadki temperatury, w zbiorach migdałów wyniosą około 100% w rejonie Katalonii, na południe od Segrià. W samej Lleidzie, według departamentu  Generalitat of Catalonia, mrozem dotkniętych zostało 49 798 hektarów upraw.

Mróz pustoszy sady w Hiszpanii- straty są ogromne

To samo dotyczy miejscowości Calatayud w prowincji Saragossa , gdzie zgłoszono szkody dla wszystkich upraw na równinach. Na całym obszarze może dojść do utraty połowy plonów, podczas gdy na wyższych obszarach regionu dla drzew migdałowych i wiśniowych szkody wyniosą 70-80%. Agroseguro, firma zarządzająca ubezpieczeniami rolnymi, zwraca uwagę, że nocne temperatury w dolinie rzeki Ebro spadły do ​​wartości -6ºC.

Ten sam los spotkał rolników z regionu Kastylii-La Manchy. Również tutaj temperatura spadła do około 6 stopni poniżej zera, uszkodziła wszystkie uprawy migdałowców w regionie, do tego stopnia, że ​​mówi się nawet o zniszczeniu upraw.

Historyczny mróz, jak określa rolnik z prowincji Lleida, był gorszy niż ten z 1991 roku, kiedy szkody dotknęły wszystkie gatunki.  - Niedzielny mróz spowodował szkody, ponieważ trwał wiele godzin z temperaturami poniżej zera, a następnie kolejny mróz o mniejszym wpływie powtórzył się w poniedziałek rano. Ci, którzy mieli systemy przeciw zamarzaniu, byli mniej dotknięci, ale bardzo nieliczni w naszym regionie je mają - powiedział prezes Afrucat, Montse Barò.