Hiszpania: Silne mrozy dotknęły sady owocowe

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 25 marca 2021 11:42

Hiszpania: Silne mrozy dotknęły sady owocowe Silne mrozy dotknęły uprawy owoców pestkowych w Hiszpanii/ fot. shutterstock

W ostatni weekend odnotowano silne mrozy na obszarach uprawy owoców pestkowych w Lleida i Huesca w Hiszpanii. Najsilniejszy i najdłuższy mróz wystąpił w sobotę. Perspektywy kampanii dla sektora były świetne, biorąc pod uwagę doskonałe kwitnienie drzew owocowych, ale to pierwsze niekorzystne zjawisko pogodowe może wszystko zmienić – podaje Freshplaza.

Według producentów i organizacji szkody spowodowane przez mrozy są poważne, nie tylko ze względu na utracone kwiaty, ale także z powodu wpływu, jaki mogą mieć na jakość owoców. Chociaż do zbiorów jest jeszcze długa droga i można zarejestrować więcej nieprzewidzianych zdarzeń pogodowych, wolumeny oczekiwane po tym wydarzeniu mogą zbliżyć się do zeszłorocznych - kiedy spadły o około 30% - lub spaść jeszcze bardziej.

- Chociaż przymrozki dotknęły większość prowincji Lleida, obszary północne wydają się najbardziej dotknięte, ponieważ znajdują się bliżej Pirenejów i dalej od rzeki Ebro. Na południu Lleidy jest więcej nierówności; niektóre pola kwatery ucierpiały, a w przypadku innych nastąpiło po prostu rodzaj dodatkowego przerzedzenia – mówi Francesc Pena, dyrektor Sat Bepa, firmy produkującej i eksportującej z siedzibą w gminie Seròs, w regionie Baix Segre w Lleidzie.

- Temperatury spadły do -5ºC w niektórych naszych obszarach produkcyjnych. Przez zbyt wiele godzin było bardzo zimno, więc trudno jest uratować owoce – mówi Pere Magrí, kierownik szkółki Viversa oraz działu produkcji i marketingu firma Tros Nou z Almenar na północy Lleidy.

Od 80 do 90% naszej produkcji zostało bezpośrednio dotkniętych przez mrozy, które były szczególnie silne we wczesnych godzinach od soboty do niedzieli. Straciliśmy praktycznie całą produkcję moreli oraz większość brzoskwiń – mówi producent i eksporter.

Jak donosi Freshplaza, mrozy w Huesca i Lleida zbiegły się z tygodniem przymrozków, które nawiedziły Włochy, zarówno na obszarach produkcji jabłek i gruszek, jak i na obszarach uprawy owoców pestkowych, takich jak Emilia Romagna, której kalendarz produkcji jest podobny do kalendarza Lleidy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI