Hiszpania: Silne mrozy dotknęły kwitnące drzewa owocowewww.freshplaza.com - 06 kwietnia 2021 15:57


W ostatni weekend odnotowano silne mrozy na obszarach uprawy owoców pestkowych w Lleida i Huesca w Hiszpanii. W nocy od piątku do niedzieli temperatury spadały poniżej 0ºC, a najsilniejszy mróz występował w sobotę -informuje Freshplaza.

Perspektywy kampanii dla sektora do tej pory były świetne. 

Jak donosi Freshplaza według producentów i organizacji rolniczych szkody spowodowane przez minione mrozy są poważne, nie tylko ze względu iż mrozy uderzyły w drzewa, które znajdowały się w pełni kwitnienia, ale także z powodu wpływu, jaki mogą mieć na jakość owoców. 

 - Temperatury spadły do ​​-5ºC w niektórych naszych obszarach produkcyjnych. Było bardzo zimno przez zbyt wiele godzin, więc trudno będzie uratować plon- mówi Pere Magrí, producent i eksporter z Lleidy.

- Od 80 do 90% naszej produkcji zostało bezpośrednio dotkniętych przez te mrozy, które były szczególnie silne w nocy od soboty do niedzieli. Straciliśmy praktycznie całą produkcję moreli oraz większość brzoskwiń, nektarynek - dodaje.

Mrozy w Huesca i Lleida zbiegły się z  ubiegłotygodniowymi przymrozkami które nawiedziły Włochy na obszarach produkcji jabłek i gruszek, jak i na obszarach uprawy owoców pestkowych w regionie  Emilia-Romania.