×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Hiszpania: Po ulewnych deszczach straty w sektorze owocowo- warzywnym sięgają 62 mln euro

Autor: www.freshplaza.com 10 listopada 2020 09:58

Hiszpania: Po ulewnych deszczach straty w sektorze owocowo- warzywnym sięgają 62 mln euro Po ulewnych deszczach straty w sektorze owocowo- warzywnym szacuje się na 62 mln euro / fot. shutterstock.com

Ulewne deszcze zarejestrowane kilka dni temu w hiszpańskim regionie Walencji, zwłaszcza w regionach przybrzeżnych, spowodowały straty w wysokości ponad 62 mln euro - podaje Freshplaza.

Jak podaje Freshplaza, przez ulewne deszcze straty wynikające z samych szkód produkcyjnych sięgają 42 mln euro. Ulewy nawiedziły głównie hiszpański region Walencji.

Owoce cytrusowe są najbardziej dotkniętymi uprawami - dotyczy to około 15 000 hektarów i 20 milionów owoców, które nie trafią na rynek. Jeśli chodzi o kaki, których sezon żniwny jest w toku, to 4000 hektarów jest poważnie uszkodzonych, a straty sięgają około 12 milionów euro.

Ponadto 1000 hektarów upraw warzyw, zarówno na otwartym terenie, jak i w szklarniach, zostało zniszczonych, a straty wyceniane są na 6 milionów euro.

Szkody odnotowano także w szkółkach roślin ozdobnych i kwiatów na obszarze 100 hektarów. W tym sektorze szacuje się straty na około  4 miliony euro.

Oprócz strat produkcyjnych tamtejsze Stowarzyszenie Producentów Rolnych szacuje, że producenci będą musieli wydać 5 milionów euro na środki grzybobójcze i rewitalizujące, aby uratować następny sezon, a nawet żywotność drzew. 

Dodatkowo jeśli chodzi o infrastrukturę rolniczą, szacuje się, że koszty potrzebne do naprawy dróg, rurociągów, szklarni, magazynów lub urządzeń nawadniających na 15 milionów euro. W sumie potrzebne będzie 62 miliony euro, ale nie wyklucza się, że ​​liczba ta wzrośnie do 80 milionów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI