Hiszpania: Burza Gloria spowodowała 62,6 mln euro strat w rolnictwiesadyogrody.pl / freshplaza.com - 28 stycznia 2020 12:42


Według szacunków Walenckiego Stowarzyszenia Producentów Rolnych (AVA-ASAJA), burza Gloria spowodowała straty gospodarcze o wartości ponad 62,6 mln euro w sektorze rolnym w tym regionie.

Najbardziej ucierpiały uprawy owoców cytrusowych i warzyw, a także infrastruktura rolnicza.

Wstępna ocena przeprowadzona przez AVA-ASAJA po zebraniu informacji od producentów i partnerów ubezpieczenia rolnego szacuje straty w uprawach cytrusów na 46,5 mln euro. Spośród nich 39,6 miliona odpowiada owocom wyrzuconym na ziemię z powodu silnych podmuchów wiatru (łącznie 132 000 ton). Na niektórych działkach do 80% produkcji, która jeszcze nie została zebrana, uległa uszkodzeniu. Powodzie i akumulacja wody na polach odpowiadają za 4,7 miliona strat dotykających 500 hektarów. Spowodowało to utratę całych upraw. Wreszcie grad spowodował szkody na około tysiącu hektarów, powodując średnio 30% zbiorów i straty w wysokości 2,2 miliona euro.

AVA-ASAJA szacuje również, że burza w regionie Walencji dotknęła ponad 7 000 hektarów warzyw, w tym kapustę, sałatę, karczochy, cebulę i ziemniaki. Łączna wartość strat w sektorze ogrodniczym przekracza 3,1 miliona euro, biorąc pod uwagę zarówno zabiegi fitosanitarne, jak i niezbędne przesadzanie (2,1 miliona euro) oraz szkody spowodowane gradem na około 100 hektarach (1 milion euro).

Jeśli chodzi o infrastrukturę rolną, straty szacuje się na 11,8 mln euro. Burza częściowo lub całkowicie zniszczyła około 600 hektarów szklarni i szkółek, co przekłada się na 9 milionów szkód. Ponadto naprawa magazynów rolnych, a także wymiana systemów nawadniających, będzie kosztować kolejne 2,8 miliona.

AVA-ASAJA ostrzega, że ​​jest to tylko ostrożny szacunek i że szkody będą prawdopodobnie większe. Dlatego stowarzyszenie zwraca się do administracji zarówno o bezpośrednią pomoc na złagodzenie strat dotkniętych producentów, jak i o ulgi podatkowe.