GUS: Zbiory jabłek w 2021 roku będą wyższe niż szacowano

Autor: GUS/ www.sadyogrody.pl 30 września 2021 14:35

GUS: Zbiory jabłek w 2021 roku będą wyższe niż szacowano GUS: Zbiory jabłek jednak wyższe niż szacowano/ Fot. materiały własne

Z dniem 30 września GUS podał przedwynikowy szacunek upraw z drzew owocowych w 2021 roku. Jest on wyższy niż szacowano w lipcu tego roku, a tegoroczna produkcja jabłek ma być o 13 procent wyższa od ubiegłorocznej.

GUS pod koniec lipca wstępnie ocenił, że w Polsce pozyska się 3,6 mln ton jabłek, a Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek WAPA szacuje zbiory tych owoców w naszym kraju na 4,17 mln ton.

Z dniem 30 września GUS podał przedwynikowy szacunek upraw z drzew owocowych w 2021 roku. 

Zbiory jabłek w Polsce

- Produkcja owoców z drzew jest obecnie szacowana na ponad 4,4 mln ton i jeśli w nadchodzących tygodniach warunki pogodowe nie ulegną pogorszeniu, poziom ten może zostać utrzymany- informuje GUS.

- Zbiory z sadów jabłoniowych mogą nieznacznie przekroczyć 4 mln ton. Będą one tym samym niemal o 13% większe w porównaniu do produkcji z roku poprzedniego. Na obserwowany wzrost plonowania wpływ ma zarówno znaczne uwilgotnienie gleby, jak też zwiększanie się udziału odmian bardziej plennych w odmianowej strukturze nasadzeń - podał Główny Urząd Statystyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI