×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GUS oszacował zbiory jabłek 2022. Ile wyniosły?

Autor: GUS 16 grudnia 2022 12:57

GUS oszacował zbiory jabłek 2022. Ile wyniosły? GUS podaje szacunek zbiorów owoców z drzew w 2022 r. Jaki wynik dla jabłek?/ fot. unsplash

Zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na ponad 4,7 mln t, tj. o ok. 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego - podaje GUS.

Zbiory owoców z drzew w 2022 r.

Według GUS łączne zbiory owoców z drzew w bieżącym roku oszacowano na ponad 4,7 mln t, czyli o 6% więcej od poziomu uzyskanego w poprzednim roku. Produkcja jabłek przekroczyła 4,2 mln ton i była o 5% większa niż w 2021 r.

Zbiory gruszek oceniono na 80 tys. t, czyli o 17% więcej niż przed rokiem. Warunki pogodowe przyczyniły się do wzrostu do poziomu 132 tys. t, tj. o 12% więcej niż rok wcześniej zbiorów śliwek. Owoce były jednak słabszej jakości, a z powodu dobowych wahań temperatury powietrza i opadów deszczu we wrześniu wiele z nich pękało i gniło na drzewach.

Produkcja owoców w sadach wiśniowych została oszacowana na ponad 183 tys. t, czyli o 10% więcej niż w 2021 r., a zbiory czereśni zwiększyły się o 30% do poziomu 77 tys. ton.

Z powodu wysokich temperatur i długiego okresu wegetacyjnego w bieżącym roku łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oceniona na prawie 22 tys. t, tj. o 50% więcej niż w roku poprzednim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI