Gruszki 2022 - jakie ceny Konferencji na sortowniach?

Autor: SadyOgrody.pl 03 grudnia 2022 08:56

Gruszki 2022 - jakie ceny Konferencji na sortowniach? Handel gruszkami - w porównaniu do jabłek - jest zdecydowanie lepszy. Wyższe są też ceny. / fot. shutterstock

Handel gruszkami - w porównaniu do jabłek - jest zdecydowanie lepszy. Wyższe są też ceny. Ile obecnie można otrzymać za gruszki na sortowniach?

Część sadowników bezpośrednio po zbiorach zdecydowała się na sprzedaż gruszek w obawie przed wysokimi kosztami energii. Obecnie nie ma problemów ze sprzedażą gruszek, jednak ceny - choć dużo wyższe niż jabłek - dla wielu wciąż nie są satysfakcjonujące. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dużo wyższe koszty wyprodukowania i zbioru owoców.

Ceny gruszek na sortowniach - grudzień 2022

Obecnie na sortowniach w okolicach Warki za Konferencję w kalibrze 6+ otrzymać można 3 zł/kg. Gruszki drobniejsze (od 5,5) wyceniane są na 2,80 zł/kg.
W porównaniu do jabłek handel i ceny gruszek są o wiele korzystniejsze. W tym tygodniu widać zwiększone zapotrzebowanie na gruszki w związku z tym możliwa jest negocjacja ceny. 

W ubiegłym roku w okresie przedświątecznym za konferencję 6+ otrzymać można było 3,5 zł/kg. Dlatego obecna cena wcale nie jest rewelacyjna - zwłaszcza biorąc pod uwagę tegoroczne wysokie koszty produkcji, nawozów, energii a także zbioru. Jednak jak już niejednokrotnie się przekonaliśmy - rynek owoców i warzyw rządzi się swoimi prawami i nie zawsze, a wręcz rzadko kiedy wzrost kosztów idzie w parze ze wzrostem cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI