×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Grupy producentów starają się obniżyć koszty przechowywania jabłek

Autor: freshplaza.com 05 października 2022 14:35

Grupy producentów starają się obniżyć koszty przechowywania jabłek Oprócz zamykania jabłek w komorach chłodniczych, eksporterzy jednocześnie zbierają i szykują jabłka aby obniżyć koszty. / fot. shutterstock

Rosną ceny energii w Polsce i wszystko wskazuje na to że nie spadną. Eksporterzy aby obniżyć koszty związane z pracą chłodni, decydują się na zbiór jabłek i szykowanie wysyłek w jednym czasie.

Według Mateusza Wajnerta, szefa sprzedaży grupy producentów Galster, koszty energii skłoniły ich do przyspieszenia procesu eksportu jabłek. Teraz zbierają i szykują jabłka do sprzedaży w tym samym czasie, aby obniżyć koszty związane z pracą chłodni.

Przeczytaj: Wynajem komór chłodniczych na jabłka - jakie stawki w 2022 roku?

Obniżenie kosztów przechowywania jabłek 

- W tej chwili jesteśmy bardzo zajęci. Po raz pierwszy w naszej historii pakujemy jabłka w tym samym czasie, w którym je zbieramy. Oczywiście jabłka po zbirze najpierw trafiają do chłodni, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. W ostatnich latach rozpoczęliśmy pakowanie jabłek po skończonych zbiorach i wszystkie jabłka były zamykane w naszych chłodniach. Ze względu na ekstremalnie wysokie koszty energii postanowiliśmy nieco zmienić naszą drogę - mówi. 

Ten sezon naznaczony jest niepewnością, jeśli chodzi o koszty i ceny. - Sezon jabłkowy rozpoczął się dla nas od niskich cen. Mamy też własne sady a ceny jabłek nie wyglądają w tej chwili zbyt pozytywnie. Nie wiemy, czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach. Sytuacja nie jest łatwa do przewidzenia. Mamy nadzieję, że ceny jabłek wzrosną, aby zrekompensować koszty energii przechowywania w kolejnych miesiącach. Wiemy, że koszty energii będą bardzo wysokie, ale mamy naszych klientów i musimy mieć dla nich jabłka w najbliższych miesiącach - dodaje Mateusza Wajnerta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI