Grecja zwiększy areał uprawy truskawek

Autor: www.italiafruit.net 27 września 2021 14:54

Grecja zwiększy areał uprawy truskawek Grecja zwiększy areał uprawy truskawek / fot. shutterstock.com

Po kilku udanych latach w produkcji truskawek, greccy plantatorzy stabilnie poszerzali areał swoich upraw średnio o około 10 procent rocznie. W tym roku obszar upraw zostanie zwiększony o około 20 procent.

Bilans ostatniej greckiej kampanii truskawkowej był bardzo dobry dla tego sektora. W szczególności europejskie supermarkety kupiły rekordową ilość greckich truskawek.

Jak twierdzi Nick Nafpliotis, CEO spółki handlowej Greek & Fresh, od kilku lat uprawa truskawki w Grecji odnosi sukcesy.

- Areał upraw truskawki w Grecji rośnie średnio o około 10 procent rocznie, ale w tym roku po tak udanym sezonie wygląda na to, że areał wzrośnie o ponad 20 procent - mówi Nafpliotis.

- Sektor grecki korzystał w ciągu ostatnich dwóch lat z bardzo sprzyjających warunków – kontynuuje.

– Kluczowymi czynnikami sukcesu były mniejszy obszar uprawy w Hiszpanii na rzecz jagód, niezwykle niesprzyjająca pogoda w tym samym kraju oraz fakt, że greckim producentom truskawek udało się lepiej kontrolować ich produkcję-mówi Nick Nafpliotis.

Jednym z największych wyzwań na przyszłość są rosnące wydatki. Wzrosły  koszty logistyki, koszty produkcji, koszty energii elektrycznej. Koszt budowy tuneli do uprawy truskawek wzrósł o 30% w porównaniu do kosztów gdy cofniemy się o dwa lata wstecz- komentuje  Nafpliotis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI