Grandarosa - odmiana truskawki z Instytutu Ogrodnictwa



Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl - 04 czerwca 2019 14:49


W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach hodowla truskawki prowadzona jest od 40 lat. Naszym największym osiągnięciem jest odmiana Grandarosa. To odmiana średniowczesna o doskonałej jakości owocach, bardzo atrakcyjnym wyglądzie, trwałych i jędrnych - mówiła dr inż. Agnieszka Masny z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach podczas briefingu promującego walory truskawki który odbył się w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Dr inż. Agnieszka Masny podkreśliła, że owoce tej odmiany doskonale nadają się do transportu nie tylko na rynki Polskie. - Doskonale sprawdza się w transporcie za granicę. Ponadto owoce są bardzo smaczne, zawierają duże ilości cukrów rozpuszczalnych i witaminy C. Odmiana nadaje się do uprawy w odkrytym gruncie, ale również w uprawie ekstensywnej, rzędowej czy w uprawie na podniesionych zagonach. Doskonale uprawie się ją pod wysokimi osłonami. Można ją uprawiać na opóźniono-przyspieszony zbiór owoców w celu uzyskania dwukrotnego owocowania w czasie 12-nastu miesięcy - tłumaczyła. 

Dr inż. Agnieszka Masny przypomniała, że truskawka w porównaniu do innych gatunków jagodowych jest stosunkowo młoda ponieważ powstała około 250 lat temu w wyniku przypadkowego skrzyżowania dwóch gatunków poziomki chilijskiej i wirginijskiej. Na przestrzeni tych lat dzięki szybkiemu rozwojowi hodowli tego gatunku powstały tysiące odmian. Obecnie w świecie uprawia się ponad dwa tysiące odmian z czego tylko w naszym kraju ponad 200 różnych odmian. Część z nich to odmiany nadające się doskonale do przetwórstwa, natomiast większość uprawianych odmian to odmiany o owocach wybitnie deserowych.

- Ponadto w Instytucie prowadzona jest hodowla innych 11 gatunków – sześciu gatunków dotyczących roślin drzewiastych i pięciu gatunków dotyczących roślin jagodowych w tym między innymi borówka amerykańska, porzeczka, agrest i świdośliwa - podsumowała.