×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gradobicie w regionie grójeckim – które gminy ucierpiały najmocniej?

Autor: Jabłonka.info 25 czerwca 2020 13:21

Gradobicie w regionie grójeckim – które gminy ucierpiały najmocniej? Grad nie oszczędził upraw jabłoniowych/ fot. sadyogrody

7 czerwca na terenie czterech gmin powiatu grójeckiego wystąpiły mocne gradobicia, które zniszczyły plony wielu sadowników. Straty w sadach są ogromne. Grad nie oszczędził upraw jabłoniowych, gruszowych, czereśniowych, wiśniowych, a także borówkowych - informuje Jabłonka.info.

Jak informuje Jabłonka.info, straty wystąpiły w gminach: Warka, Mogielnica, Goszczyn, Promna, Jasieniec. Najobfitsze gradziny spadły na terenie gminy Mogielnica. Poszkodowani są mieszkańcy Świdna, Borowego oraz Dębnowoli. Z relacji sadowników wynika, że tuż przed ulewą wystąpił opad drobnego gradu, potem obfity deszcz (18 mm w ciągu 20 minut). Po deszczu ponownie spadł grad, którego średnica dochodziła do 30 mm (dla porównania, średnica pięciozłotówki). W Dębnowoli natomiast grad padał ciągiem przez 25 minut. Jak relacjonują sadownicy, miejscami miał on wielkość orzecha włoskiego.

Poza zniszczeniami zawiązków, czy owoców, sadownicy obserwują także duże uszkodzenia drzew (np. uszkodzona kora).

Gospodarstwa we wsi skontrolowała już komisja do szacowania szkód. – Szkody są na poziomie 90 procent, miejscami sięgają nawet do 100 – mówi Mateusz Muszyński z Urzędu Miasta i Gminy w Mogielnicy.

Czytaj więcej: Jabłonka.info.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI