Gradobicie w Hiszpanii. Poważny straty w uprawach

Autor: SadyOgrody.pl / italiafruit.net 01 września 2022 14:44

Gradobicie w Hiszpanii. Poważny straty w uprawach Gradobicia w Hiszpanii spowodowały znaczne szkody w uprawach owoców i warzyw / fot. shutterstock

Gradobicia w Hiszpanii w ostatnich dniach - od czwartku 25 sierpnia do poniedziałku 29 - dotknęły różne uprawy zlokalizowane w różnych częściach kraju.

We Wspólnocie Walenckiej deszcze i burze odnotowane od zeszłego czwartku spowodowały szczególnie poważne szkody w walenckim regionie Requena-Utiel. Uszkodzonych zostało ponad 4300 hektarów winnic.

Szkody po gradobiciu we włoskich uprawach 

W Kastylii-La Mancha burze spowodowały poważne szkody w produkcji ogrodniczej (głównie papryki, sałaty, cebuli i brokułów), orzechów włoskich (pistacjowych i orzechów włoskich) oraz winnic w prowincjach Albacete (głównie w regionach Manchuela, Centro i Hellín) oraz Cuenca (Manchuela, Serranía Baja i Media).

Co więcej, w poniedziałek 29 sierpnia w północnej części półwyspu pojawiły się burze gradowe, powodując szkody w winnicach i w sadach owocowych - głównie gruszek - w La Rioja i Navarra. W tych rejonach zbiory już się rozpoczęły w związku z czym należy spodziewać się znacznych szkód. Otrzymane do tej pory wnioski obejmują prawie 2000 ubezpieczonych hektarów w gminach takich jak Alfaro, Grávalos czy Rincón de Soto (La Rioja), a także w Ribera de Navarra.

Ponadto te same burze spadły również na Kastylię i Leon , uszkadzając produkcję słonecznika w Soria (w gminach takich jak Almazul czy Ágreda) oraz w winnicy Valladolid. W Aragonii uszkodzenia spodziewane są głównie w drzewach owocowych i kukurydzy w regionie Bajo Cinca (Huesca), a także w winnicach i drzewach migdałowych w Campo de Borja (Saragossa).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI