Grad wielkości brzoskwiń zniszczył uprawy jagodowe

Autor: italiafruit.net 31 maja 2022 08:59

Grad wielkości brzoskwiń zniszczył uprawy jagodowe Grad dotknął uprawy borówek we Włoszech/ fot. shutterstock

W miniony weekend w Lombardii przeszły gwałtowne burze z gradem powodując silne uszkodzenia w ważnych obszarach produkcji owoców - podaje italiafruit.net.

Weekend charakteryzował się złą pogodą i zanotowano dość intensywne zjawiska, okazuje się, że nie tylko w Polsce. 

[Aktualizacja] Intensywny grad w gminie Warka

Grad we Włoszech dotknął uprawy jagodowe

W Lombardii spadł grad wielkości brzoskwini, powodując straty w uprawach i gospodarstwach, i uszkodzenia dachów budynków mieszkalnych. Najbardziej zniszczonymi obszarami były Bergamo, Cremasco i Pavese - informuje italiafruit.net.

Grad wystąpił również w Piemoncie i Veneto.

- Nasi technicy pracują od wczesnych godzin porannych, aby przeprowadzać badania na obszarach dotkniętych złą pogodą – wyjaśnia Ercole Zuccar dyrektor Confagricoltura Piemonte – i zgłaszają niepokojące informacje, zwłaszcza w odniesieniu do sektora owocowego.

Confagricoltura Piemonte podkreśla, że ​​istnieje ryzyko niemal całkowitego wyeliminowania produkcji owoców jagodowych.

- W dolinie Padu, Valle Bronda, w rejonie Saluzzese, a zwłaszcza w gminach Revello i Barge – deklaruje Roberto Abellonio, dyrektor Confagricoltura Cuneo – doświadczamy poważnych szkód w uprawach owocowych, w szczególności w przypadku owoców jagodowych.

W przypadku borówki, jak podkreślają technicy Confagricoltura, zbliża się sezon  zbiorów, a grad, który w wielu przypadkach uderzał gwałtownie, wyeliminował produkcję. Grad spadł z niespotykaną gwałtownością, sprawiając, że owoce spadały na ziemię. Większość (80%) sadzonek borówki w regionie jest skoncentrowana w prowincji Cuneo: łącznie w Piemoncie powierzchnia przekracza 560 hektarów i jest uprawiana przez ponad 1000 firm. Na obszarze Saluzzese istnieją również poważne uszkodzenia innych owoców i drzew morelowych.

Gradobicie 2022 - stan kryzysowy we Włoszech

Prezydent regionu Veneto Luca Zaia ogłosił stan kryzysu po gwałtownych gradobiciach, które uszkodziły warzywa i sady. Deklaracja dotyczy różnych dotkniętych gmin w prowincjach Treviso, Wenecja i Vicenza.

Ulewne deszcze i gwałtowne burze gradowe wystapiły również w Apulii. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów znajdują się prowincje m.in. Taranto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI