×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gmina Warka: Uszkodzone sady po ostatniej wichurze (zdjęcia)

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 28 sierpnia 2020 10:33

Za nami dwa dni z bardzo silnymi wiatrami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w minioną środę i czwartek alerty pierwszego i drugiego stopnia w których ostrzegał przed porywami wiatru, które osiągały 90 km/h, punktowo do 110 km/h a nawet 120 km/h. W kilku gospodarstwach w gminie Warka efektem porywistego wiatru są uszkodzone i połamane drzewa, a także postrącane na ziemię owoce.

Tak silne podmuchy wiatru lokalnie wyrządziły szkody w sadach. Nasza redakcja otrzymała zdjęcia od zaprzyjaźnionego sadownika z gminy Warka, u którego w sadzie doszło do złamania i uszkodzeń młodych drzew gruszki. 

- Pracujemy cały rok nad utrzymaniem sadu, a tu wystarczy kilka minut takiej intensywnej burzy z wiatrem, które wyrządzają wiele szkód, strat i powodują kolejne koszty. Owoce leżą na ziemi, drzewka są połamane, a o dodatkowej pracy już nie wspomnę - mówi sadownik.

- Starsze drzewa lepiej znoszą takie wichury, niestety te młode, u których przewodniki są słabsze są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia pogodowe. Gdy do tego dochodzi jeszcze obciążenie owocem, to niestety, efekt jest taki jak widać - dodaje.

Jak mówi sadownik uszkodzenia są i to nie małe, a straty są szczególnie odczuwane, gdy towar na drzewie jest ładny.

Nie tylko w gruszkach podmuchy wiatru wyrządziły szkody, w sadach jabłoniowych wiatr strącał owoce z drzew i łamał gałęzie, szczególnie te na których jabłek było dużo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI