Globalna produkcja truskawek gwałtownie wzrosła

Autor: www.fruchtportal.de 28 września 2020 12:51

Globalna produkcja truskawek gwałtownie wzrosła Światowe zbiory truskawek wzrosły o 40% w ciągu dziesięciu lat/ fot.shutterstock.com

Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowe zbiory truskawek wzrosły o 40% w ciągu dziesięciu lat. Według najnowszych danych FAO, produkcja w 2018 r. na poziomie 8,3 mln ton była rekordowa.

Jak podaje serwis Fruchtportal.de wzrost pochodzi głównie z Chin, gdzie zbiory truskawek w 2018 roku wyniosły prawie 3 mln ton. Dziesięć lat wcześniej chińscy plantatorzy zebrali niespełna 1,8 miliona ton.

Wzrost produkcji truskawek w Chinach to przede wszystkim efekt rosnącego popytu. Chiny są również jednym z największych producentów mrożonych truskawek.

Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości producentem truskawek na świecie. Jednak w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił jedynie niewielki wzrost produkcji, a zbiory oscylowały przez dłuższy czas na poziomie 1,3 miliona ton przy malejącej powierzchni upraw.

Ponadto Turcja i Meksyk również szybko rozwijają produkcję truskawek. Produkcja meksykańska wzrosła z 233 000 ton w 2009 r. do 654 000 ton w 2018 r., podczas gdy tureckie zbiory prawie podwoiły się do 441 000 ton w tym okresie.

W UE Hiszpania jest liderem zarówno pod względem produkcji, jak i konsumpcji. Ten kraj również importuje wiele truskawek z Maroka i eksportuje ich dużą część. Polska także zajmuje wysokie miejsce w europejskiej produkcji truskawek, natomiast Włochy i Francja to kraje, które straciły swoją eksportową pozycję na tym rynku i bardziej koncentrują się na rynku krajowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI