Gala za 1 zł za wagę w skrzyni? Rozpoczął się festiwal cen

Autor: SadyOgrody.pl 09 września 2022 11:38

Gala za 1 zł za wagę w skrzyni? Rozpoczął się festiwal cen Pojawiają się pierwsze oferty dotyczące chęci kupna jabłek z nowych zbiorów. / fot. materiały redakcji

Pojawiają się pierwsze oferty dotyczące chęci kupna jabłek z tegorocznych zbiorów. Na jednej z facebookowych grup rozgorzała dyskusja na temat cen Gali.

Gala za 1 zł za wagę w skrzyni 

Na jeden z facebookowych grup rozgorzała dyskusja po ogłoszeniu dotyczącego chęci kupna jabłek odmiany Gali. Ogłoszenie brzmi: 

"Kupię galę za wagę z Sandomierza całe auto na poniedziałek 6,5+ cena 1 zł". 

Jeden z sadowników skomentował post: "To jest oferta dużo poniżej kosztów produkcji. Czy sami przyjadą sobie zerwać te jabłka? Swoim ciągnikiem, ze swoimi ludźmi i na swoim paliwie? Chłopy nie dajcie się golić, trzeba podnosić ceny jabłek nawet jeżeli połowa ma zostać pod drzewami. Już teraz zaczyna lawinowo przybywać ofert sprzedaży sadów i całych gospodarstw. Nowych kredytów już nie dostaniecie a kwoty tych z zaciągniętych w minionych latach rosną przez stopy procentowe. Zacznijcie liczyć też swoją robotę bo magazynierowi w biedronce więcej zostaje w kieszeni niż wam z roboty 365 dni w roku."

"Najgorsze i bardzo głupie jest to, że pewnie ten handlarzyk, jak już te jabłka kupi w tej cenie, to policzy od niej marże i wystawi bardzo tanią ofertę dalej i w ten sposób zbije ceny sprzedaży jabłek innym firmom - spowoduje równanie w dół…" - dodał Pan Jakub. 

"Bardzo dobrze powiedziane. Koszty rosną a za naszą pracę cena taka jak 20 lat temu. Zaraz się co niektórzy będą tłumaczyć że to odbiorca końcowy nie chce zapłacić. Jakoś tego w sklepach nie widać żeby jabłko kosztowało 1,5zł bo jeśli od sadownika chce się wydrzeć za takie pieniądze to moim zdaniem taka powinna być cena w sklepie..." - napisał Pan Tomasz. 

"I co najważniejsze TANI TOWAR NIE OZNACZA ŻE SIĘ GO WIĘCEJ SPRZEDA!! nigdy i nigdzie, jak jabłko w hurcie było po 5zł to szło lepiej niż rok temu jak było po 70gr..." - zauważył Pan Maciej. 

Do dyskusji włączył się handlarz jabłkami. "W nawiązaniu do postu chętnie kupię galę po 2 zł pod warunkiem że rolnik zapewni mi zbyt po 2 zł i 5 gr marzy dla mnie . Jest tak dużo towaru a chłopak wstawił drzewka to tylko piszecie jaka cena. Sami sobie jesteście winni . Po co tyle było sadzić ? Niestety każdy traktuje jabłko jak nic nie warty produkt bo jest tego za dużo. A co do ceny 1 zł za wagę od 6.5 ile wyjdzie na grupach jeśli płacą 1.3 na sortowanie od 7 ? Wyjdzie średnia 90-1 zł. Pozdrawiam". 

- To wychodzi na to że Pan ma większą marże niż ja za wyprodukowanie towaru. Tylko proszę bez tekstu żebym sam się wziął za handel bo nie o to chodzi. Wyszło przez przypadek jak na nas jest zarabiane - zauważył Pan Marek. 

Niestety sytuacja na rynku jabłek jest trudna. Drastycznie wzrosły koszty produkcji a proponowane ceny w zupełności ich nie odzwierciedlają. Sadownicy przyznają, że stawki za jabłka nie powinny być niższe niż 1,80 zł/kg żeby mówić o jakiejkolwiek opłacalności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI