Freshfel: Przed europejskimi producentami jabłek trudny sezonFreshfruitportal.com/ freshfel.org - 07 sierpnia 2018 15:42


Jak podaje europejskie stowarzyszenie świeżych produktów Freshfel w sezonie 2018/2019 spodziewane są spore plony jabłek w Unii Europejskiej. W związku z tym Freshfel Europe ostrzegł Komisję Europejską przed krytycznymi warunkami rynkowymi, z jakimi może zmierzyć się europejski sektor jabłek w nadchodzącym sezonie - gdyż KE planuje wycofać swój program pomocy.

W ubiegłym roku silne mrozy na większości kontynentów doprowadziły do ​​jednej z najmniejszych upraw od wielu lat, a jej wolumeny spadły o 21% rok do roku ale w tym roku produkcja się poprawiła. Delegat generalny Freshfel, Philippe Binard, powiedział portalowi Fresh Fruit, że zbiory będą "bardzo wysokie". Dodał, że fala upałów i niskie opady deszczu w wielu częściach Europy w ciągu ostatnich tygodni prawdopodobnie nie będą miały większego wpływu na plony, ale mogą wpłynąć na rozmiar owoców.

Jednym z wyzwań w tym roku jest wycofanie przez Komisję Europejską środków wsparcia finansowego ustanowionych w związku z zamknięciem rynku rosyjskiego w 2014 r.

Jak podaje Fresh Fruit Portal, sektor owoców i warzyw jest najbardziej cierpiącym w Europie sektorem dotkniętym przez embargo, gdyż przez to stracił rynek odbierający produkty za 2,5 mld EUR  rocznie. Obecnie europejski rynek jabłek cierpi z powodu problemów z nadpodażą.

Philippe Binard z Freshfel w rozmowie z Fresh Fruit, powiedział, że KE ma wycofać programy pomocowe, ponieważ przemysł wytwórczy prawdopodobnie już znalazł alternatywne rynki, ale nie wierzy, że zadanie to było proste.

"Zmiana miejsca na rynku nie jest łatwa" - powiedział, dodając, że Freshfel wzywa Komisję Europejską do ponownego rozważenia wycofania programu.

I dodał, że zamknięcie rynku rosyjskiego w ubiegłym roku nie było odczuwalne, gdyż silne mrozy w kwietniu i maju skutkowały znacznie mniejszymi plonami. Jednak przy tegorocznej nadpodaży owoców sytuacja będzie znacznie trudniejsza.

Dodał, że handel będzie bardzo ograniczony do krajów Afryki Północnej, takich jak Algieria i Egipt z powodu licznych problemów.

Z kolei mrozy w Chinach i cła na amerykańskie jabłka, na niektórych z największych rynków na świecie, mogą stworzyć pewne możliwości dla europejskich producentów.

W związku z tym, że Chiny i Meksyk wprowadziły znacznie wyższe cła na amerykańskie jabłka, a Indie planują to samo zrobić we wrześniu - można się spodziewać, że eksport z Ameryki Północnej będzie poważnie dotknięty.

"Myślę, że jest wiele elementów, które odegrają sporą rolę w rozwoju sezonu" - powiedział Binard.