Francja wdraża nadzwyczajne środki pomocy po silnych mrozach w sadach

Autor: agroberichtenbuitenland.nl 22 kwietnia 2021 13:39

Francja wdraża nadzwyczajne środki pomocy po silnych mrozach w sadach Francja wdraża nadzwyczajne środki pomocy dla sadowników po silnych mrozach/fot. shutterstock.com

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa podjęło 9 kwietnia decyzję o uruchomieniu programu na wypadek klęsk żywiołowych w rolnictwie. Ten specjalny program rolniczych klęsk żywiołowych rekompensuje straty w uprawach wynikające z anormalnych warunków klimatycznych. Program jest finansowany przez branżę i rząd francuski.

Winiarze i sadownicy są największymi ofiarami ostatnich mrozów, które określone zostały klęską żywiołową. Być może nawet połowa produkcji owoców zostanie utracona. Szacuje się, że strata w uprawie samych owoców to około 1,5 miliarda euro , w uprawie winorośli-2mld.

W ramach programu rolniczych klęsk żywiołowych rolnicy i ogrodnicy mogą otrzymać wsparcie finansowe min. w oparciu o fizyczną utratę 30% rocznych zbiorów. Program jest zwykle ograniczony do 60 mln EUR rocznie, ale państwo francuskie uzupełnia dotacje, aby zaradzić nadzwyczajnym sytuacjom spowodowanym katastrofami klimatycznymi, takimi jak poważne szkody spowodowane mrozem od początku kwietnia.

W dniu 9 kwietnia francuski rząd natychmiast ogłosił zwolnienie z normalnie stosowanego pułapu i tym samym uzupełni fundusz. 

Inne środki nadzwyczajne, które zostaną teraz szybko wdrożone, obejmują:

- odroczenie lub zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne
- zwolnienia z podatku gruntowego
-w ciągu 10 do 14 dni w regionach zostanie udostępniony budżet na bezpośrednie wsparcie najbardziej potrzebujących przedsiębiorstw
- w najpoważniejszych przypadkach odszkodowania dla producentów owoców wzrosną z 30 do 40%;

Związki rolnicze wezwały rząd francuski do jak najszybszego podjęcia zaradczych środków, oprócz wsparcia finansowego. W dniu 12 kwietnia odbyło się międzyresortowe spotkanie z przedstawicielami różnych sektorów rolnictwa, ubezpieczycielami bankowcami w celu ustalenia wspólnego podejścia. 

Dodatkowo jak już informowaliśmy w artykule: Francja: ponad 1 mld euro dla rolników dotkniętych mrozem,  francuski premier Jean Castex obiecał ponad 1 miliard euro na pomoc dla rolników i winiarzy dotkniętych mrozami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI