×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dzika róża - uprawa, zbiór owoców, właściwości

Autor: www.sadyogrody.pl 20 października 2022 10:45

Dzika róża - uprawa, zbiór owoców, właściwości Dzika różna idealna do nalewek i soków. Co to za roślina?/ fot. shutterstock

Owoce dzikiej róży zyskują na popularności. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Co można zrobić z owoców dzikiej róży?

Produkcja owoców dzikiej róży 

W produkcji owoców dzikiej róży przoduje Chile. W Europie znaczne ilości dzikiej róży produkuje się w krajach takich jak Szwecja, czy Dania. Potentatem w produkcji owoców tego gatunku jest również Kanada.

W Polsce owoce róży na ogół pozyskuje się z wyselekcjonowanych odmian, ale również producenci zakładają plantacje z gatunków. Uprawy znajdują się m.in. w południowo-zachodnich regionach kraju (róża pomarszczona) i w Polsce północno-wschodniej (róża dzika). Znana w uprawie jest ‘Karpatia’ (pochodząca od róży jabłkowatej), a także na mniejszą skalę uprawiana jest odmiana ‘Konstancin’.

Dzika róża - jak uprawiać?

Pod uprawę dzikiej róży warto przeznaczać stanowiska nasłonecznione. Róże nie tolerują gleb podmokłych. Dobrze rosną na podłożu przepuszczalnym i zasobnym w materię organiczną. Na plantacjach towarowych krzewy sadzone są w rozstawie od 0,7 m do 3–4 m (rozstawa powinna być dostosowana pod zbiór mechaniczny). W Polsce plantacje prowadzi się głównie w sposób ekologiczny.

W pierwszym roku uprawy zaleca się dostarczyć roślinie większą zawartość fosforu, aby poprawić rozwój systemu korzeniowego. W kolejnych latach można zwiększyć nawożenie potasem, azotem – w celu poprawy wybarwienia owoców.

Owoce dzikiej róży - zbiór i wygląd

Owoce róży dojrzewają pod koniec września. Mają wielkość 2–3 cm, lekko wydłużony kształt, i barwę purpurowoczerwoną.

Pierwsze plony pojawiają się zazwyczaj w 3-4 roku prowadzenia uprawy. Najwyższe owocowanie przypada na 4-6 rok. W optymalnych warunkach uprawy można uzyskać plon wielkości 1,0-1,5 t/ha.

Do przetwórstwa owoce należy zbierać w fazie pełnej dojrzałości - odpowiednio wybarwione i jędrne. Owoce uszkodzone, przejrzałe lub przemarznięte nie nadają się do zbioru (zawierają o wiele mniejsze ilości witaminy C).

Dzika róża - co można z niej zrobić?

Owoce róży zawierają szereg związków bioaktywnych, m.in. wit. C, polifenole i karotenoidy, ale również inne – cukry, peptydy, związki mineralne oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (występujące w nasionach). Owoce mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Konsumenci bardzo dobrze akceptują różnego rodzaju produkty na bazie owoców róży. 

W przemyśle spożywczym owoce dzikiej róży przeznacza się do wyrobu, m.in.:

  • mieszanek ziołowych
  • przetworów i win
  • konfitur i dżemów
  • soków, syropów i koncentratów
  • herbat i nalewek
  • wypieku ciast

Warto podkreślić, że owoce róży dzikiej stanowią najbogatsze źródłem witaminy C, (zawartość kilkukrotnie wyższa w porównaniu do owoców czarnej porzeczki).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI