Dzień śliwki 2022 - kiedy przypada?

Autor: www.sadyogrody.pl 24 września 2022 15:15

Dzień śliwki 2022 - kiedy przypada? Śliwki to typowe jesienne owoce, na wrzesień przypada ich wysyp/ fot. sadyogrody

Trwają zbiory śliwek, obecnie m.in. Węgierki. Na rynkach hurtowych pełna jest oferta odmianowa. Nie brakuje też kupujących. Z co kochamy polskie śliwki? Warto pamiętać, że na wrzesień przypada także dzień śliwki.

Śliwka to nasze dobro narodowe, ale jak już pisaliśmy, niestety tegoroczny sezon śliwkowy jest bardzo trudny dla producentów. Import zagranicznych owoców psuje handel i ceny polskim producentom.

Trwa sezon na śliwki 2022

O sytuacji rynkowej rozmawialiśmy z Kamilem Chmielewskim, sadownikiem z Szydłowa.

- Mamy urodzaj wszystkich odmian, śliwki jest bardzo dużo, dwa razy tyle co w ubiegłym roku. U nas sezon jest za krótki, trwa 4 miesiące. W Polsce śliwka jest tania, świeża; w Serbii droższa i jedzie tydzień do Polski - mówił w wywiadzie dla naszej redakcji.

Jak informował, markety nie kupują polskiej śliwki, w ofertach dostępna jest serbska Lepotica. Przeważnie sprzedawana jako śliwka polska.

Takie sytuacje to patologia. Psują polski rynek i rujnują sadowników.

W zeszłym roku sprzedaż śliwek trwała do końca października, a zapotrzebowanie ze strony zakładów było dosyć duże. W sezonie 2022 sytuacja niestety dla producentów śliwek jest bardzo niekorzystna. Liczymy, że sytuacja na rynku śliwek poprawi się.

Moda na suszone śliwki 2022

Suszone śliwki to głównie śliwki wędzone w ciepłym dymie. Proces suszenia odbywa się w specjalnych suszarniach, w dymie z drzewa śliwowego. Oferowane są głównie hurtowo na rynkach i na giełdach. 

Dzień śliwki 2022 we wrześniu

Każdy z konsumentów z wytęsknieniem czeka na pierwsze krajowe śliwki. To typowo jesienne owoce, przeznaczane do przetworów, wypieku ciast, wyrobu alkoholi, musów i przecierów. Dużą popularnością cieszą się także mrożone śliwki.

W ofercie sadowników jest mnóstwo odmian śliwek: Herman, Cacańska Rana, Cacańska Lepotica, Stanley, Amers, Diana, Record, President, Węgierka Zwykła, Top Hit, Presenta, Renkloda. Wielu decyduje się na nasadzenia kilku odmian, od najwcześniejszych do najpóźniejszych, żeby owocowanie i sprzedaż było rozłożone w czasie.

Święto śliwki odbywa się tradycyjnie w Szydłowie. Imprezie towarzyszy promocja śliwek, i różnorodnych produktów na bazie tych owoców. Nie brakuje także wystaw poszczególnych odmian. Konsumenci maja okazję spróbować specjałów śliwkowych –  potraw ze świeżymi śliwką, suszonymi, ale także przetworzonymi.  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI