Drzewka owocowe 2022: Jakie ceny drzewek w szkółkach?

Autor: Albert Katana 24 listopada 2022 10:07

Drzewka owocowe 2022: Jakie ceny drzewek w szkółkach? Późną jesienią odbywa się tradycyjnie sprzedaż drzewek w szkółkach. / fot. sadyogrody.pl

Późną jesienią odbywa się tradycyjnie sprzedaż drzewek w szkółkach. Sprawdziliśmy jakie są aktualne ceny drzewek w gospodarstwach szkółkarskich.

Gospodarstwa szkółkarskie raczej nie posługują się cennikami. W sytuacji, w jakiej znalazł się rynek sadowniczy, trwa rywalizacja cenowa również pomiędzy szkółkarzami - mówi Ryszard Nowakowski, właściciel Szkółkarstwa Sadowniczego Arno w pow. grójeckim.  Warunki cenowe ustala się w rozmowie z klientem, natomiast ceny drzewek w dużej mierze zależą od tego, jak sprzedają się owoce poszczególnych odmian.

Ceny drzewek owocowych 2022 - jakie stawki? 

Szkółkarze są skłonni zdradzić jedynie przedziały cenowe drzewek. I tak w Gospodarstwie Majkowski w Mazowieckiem jabłonie generalnie kosztują między 10-18. Jak informuje właściciel szkółki w przypadku drzewek jednorocznych wiele zależy od tego, jak drzewko jest wyprowadzone, jak wysoko okulizowane, ale cena waha się pomiędzy 10 a 15 zł. Za ładne drzewko, natomiast dwuletnie kosztuje natomiast od 13 do 15 zł. Cena gruszy dwuletniej to 15-25, zależy to też od ilości przewodników.

Przeczytaj: Drzewka owocowe - sadzić jesienią czy wiosną?

W Gospodarstwie Szkółkarskim Grzywa na Lubelszczyźnie cena jabłoni kształtuje się pomiędzy 10 a 15 zł, grusz w granicach 17 zł, czereśni na karłowych podkładkach między 20 a 30 zł.

W Gospodarstwie Szkółkarskim Wieczorek z Wielkopolski grusze i śliwy można kupić za 13 zł, czereśnie od 15 do 30 zł, jabłonie 8-15 zł.

Gospodarstwa szkółkarskie oferują najczęściej materiał licencjonowany, co wpływa na cenę. Na targowisku miejskim stolicy “największego sadu Europy” - Grójcu, gdzie w każdą środę jesieni odbywa się handel drzewkami, ceny są niższe - jabłonie, wiśnie, czereśnie, śliwy kosztują przeważnie 10 zł.

W tym roku szkółkarze notują rekordowe zainteresowanie drzewkami grusz. Zobacz: Drzewka owocowe 2022: Bardzo duże zainteresowanie gruszami

Duże jest również zainteresowanie wiśnią. Producenci mniej interesują się czereśnią i śliwą. Ze względu na kiepską koniunkturę na rynku jabłek zainteresowanie drzewkami jabłoni jest znikome. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI