- Producenci truskawek zmagali się w ubiegłym sezonie z dwoma głównymi problemami. Pierwszy był związany z dostępnością siły roboczej. Problem ten będzie niestety się pogłębiał w kolejnych sezonach. Drugą bolączką plantatorów były niesprzyjające warunki pogodowe -przedłużające się wczesnowiosenne chłody oraz gwałtowne zjawiska pogodowe w trakcie zbiorów, które drastycznie wpłynęły na wzrost presji chorobowej: szarej pleśni w uprawie truskawki czerwcowej i antraknozy w truskawce powtarzającej – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Zbigniew Jarosz, dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej UP w Lublinie, współwłaściciel firmy Doradca Jagodowy.

Na te podstawowe problemy nałożył się gwałtowny wzrost ceny środków produkcji do prowadzenia upraw jagodowych, który będzie się kładł cieniem na cały bieżący sezon.

- Plantatorzy mają coraz większą świadomość, że uprawa dobrej jakości owoców jagodowych wymaga zastosowania osłon uniezależniających od niekorzystnych zjawisk pogodowych. Niestety ubiegłoroczny gwałtowny wzrost cen środków produkcji, wyhamował nieco inwestycje w tym kierunku, szczególnie wśród małych plantatorów, którzy dopiero chcieli rozpocząć przygodę z uprawą tunelową maliny czy truskawki – mówi dr hab. Zbigniew Jarosz.

Najpopularniejsze odmiany malin na nowy sezon

Ci plantatorzy którzy prowadzą już uprawy tunelowe, inwestują cały czas w rozwój tej produkcji, ponieważ widzą efektywność. Dokonują kolejnych inwestycji, ale już z innego pułapu i w sezonie zbierają owoce bardzo dobrej jakości – dodaje.

Truskawki, borówki i porzeczki - co warto sadzić na nowy sezon?

Zoptymalizować nawożenie upraw jagodowych

Jednym z tematów poruszanych podczas Kongresu Jagodowego w Mszczonowie, będzie racjonalnie i oszczędne zarządzanie nawożeniem. Drastyczne wzrosty cen nawozów z końcówki ubiegłego sezonu zszokowały plantatorów. Część z nich rozważa zaniechanie stosowania nawozów, co z technologicznego punktu widzenia jest niedopuszczalne. Nawożenie należy zoptymalizować. Doprowadzić jakość gleby do takich parametrów, aby zmaksymalizować wykorzystanie składników pokarmowych. Włączyć trzeba nawożenie organiczne, o czym będzie mówił podczas Kongresu prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nie można zrezygnować całkowicie z nawożenia upraw owoców jagodowych, ponieważ nie uzyska się wówczas ani wielkości plonu ani jakości owocu – mówi  dr hab. Zbigniew Jarosz.

Nowe strategie ochrony upraw jagodowych

W tym roku podejdziemy do ochrony upraw jagodowych dwutorowo. Podczas Kongresu omówimy kompleksową technologię chemicznej ochrony truskawki, maliny i borówki przeciwko głównym chorobom – szarej pleśni i antraknozie. W moim wystąpieniu, nie zabraknie też zagadnień związanych z ochroną biologiczną. Widzimy co się dzieje w UE, wchodzi Zielony ład i z roku na rok wycofywane są kolejne substancje czynne środków ochrony roślin. Plantatorzy muszą otrzymać w coś w zamian. Od 3 lat w ramach projektu Doradca Jagodowy, prowadzimy po kilkadziesiąt doświadczeń, w których pokazujemy efekty stosowania różnych rozwiązań biologicznych i tej tematyce będzie poświęcony wykład w ramach zbliżającego się Kongresu Jagodowego – wskazuje.

Poprawić efektywność ekonomiczną uprawy truskawek

- Rosnące lawinowo koszty produkcji stawiają przed plantatorami nowe wyzwania związane z poprawą efektów ekonomicznych prowadzonych upraw. Na Kongresie Jagodowym nie zabraknie tematyki dotyczącej budowania własnej marki, o czym opowie Maciej Dolata (INSPIRE smarter brending) oraz praktycznych wskazówek o innowacyjnych pomysłach i rozwiązaniach wprost od plantatorów. W bloku tym wystąpią Weronika i Karol Maciejczyk (Truskawki od Karola) oraz Janusz i Mateusz Maruszewscy (Gospodarstwo Maruszewscy) – zdradza dr hab. Zbigniew Jarosz.

Wszystkie szczegóły na stronie https://doradcajagodowy.pl/kongres-2022/

Serdecznie zapraszamy!