×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dr Nosecka: Rekordowo wysokie ceny mrożonych malin mogą załamać rynek

Autor: www.sadyogrody.pl 13 października 2015 10:00

Dr Nosecka: Rekordowo wysokie ceny mrożonych malin mogą załamać rynek Światowy rynek jest zmęczony wysokimi cenami mrożonych malin/ fot. shutterstock

- Polski rynek malin jest rosnący, sprzedajemy coraz więcej mrożonek tych owoców na niekorzyść Serbii. Obecnie ceny tych owoców w skupie są bardzo wysokie, sięgały w połowie września 9 zł/kg. Pytanie…jak długo przy tak wysokich cenach konsumenci będą w stanie kupować przetwory z tych owoców? - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zdaniem Bożeny Noseckiej światowy rynek jest totalnie zmęczony cenami mrożonych malin. Czy ten sezon jeszcze się uda sprzedać żeby pokryć koszty jeśli chodzi o przetwórców? - Nie wiem. Wiem jednak, że cena jest rekordowa, tak drogo jeszcze nie było i nawet jeśli jeszcze uda się ten rok się przetrzymać, to w przyszłym roku może nastąpić załamanie - twierdzi ekspertka.

Jej zdaniem takie wyciągnie ceny jest szalenie niebezpieczne dla rynku – i to nawet w malinach, które od paru lat mają się bardzo dobrze, bo w którymś momencie przyjdzie krach.

- Przetwórcy biją się o ten surowiec, podbijając jego cenę. Serbia ma kłopoty z produkcją maliny od paru lat, przez powódź  i inne przeszkody, Chile jest stabilne.. a innych dostawców nie ma - mówi Bożena Nosecka.

I dodaje, że truskawka w tym roku jest na granicy opłacalności. - Ceny tych owoców trochę wzrosły, rewelacji nie ma, jednak producenci mają pokryte koszty produkcji. W 2014 r. produkcja większości owoców była nieopłacalna, w tym roku już jest lepiej dla większości, poza czarną porzeczką - dodaje

Przypomnijmy, że według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia cena skupu malin do przetwórstwa w ostatnim tygodniu sierpnia br. kształtowała się na poziomie 9,05-10,25 zł/kg, w porównaniu do 4,50-5,50 zł/kg na początku sezonu skupu (połowa lipca br.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI