Dr hab. Bożena Nosecka o zbiorach i cenach owoców i warzyw w tym sezonie (video)Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 28 listopada 2019 11:50


Ten sezon na rynku owoców jest zupełnie odmienny w porównaniu z rokiem poprzednim. W zeszłym roku zbiory były bardzo wysokie, a w niektórych gatunkach nawet rekordowe - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, ekspertka IERiGŻ-PIB.

- W 2019 roku zbiory mocno spadły po przesilenie w roku poprzednim, ale również przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Przede wszystkim na myśli przymrozki, które wystąpiły wiosną i spowodowały zmniejszenie plonowania. Największy spadek zbiorów odnotowano w przypadku malin. To o czym mówię to są jeszcze szacunki, jednak szacunki grudniowe zasadniczo sytuacji nie zmienią - przyznaje. 

Zupełnie inna sytuacja miała miejsce w przypadku warzyw. - W tym roku susza zaczęła się wcześniej niż w roku ubiegłym, a ekstremalny niedobór wody wystąpił w czerwcu przez co zbiory odmian wczesnych i średniowczesnych były zdecydowanie niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ceny były mocno wyśrubowane. Do końca sezonu ceny warzyw mogą być niższe lub na tym samym poziomie jak w drugiej połowie sezonu 2018/2019 - skomentowała ekspertka. 

{film;16408}