×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dobre perspektywy dla odmiany Xenia w nowym sezonie

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 21 czerwca 2021 12:57

Dobre perspektywy dla odmiany Xenia w nowym sezonie Zapowiada się dobry sezon dla odmiany Xenia w Holandii/ fot. sadyogrody

W Holandii sprzedaż gruszek Xenia zakończono na początku maja. W ubiegłym sezonie wyprodukowano tej odmiany 9600 ton, z czego prawie 600 ton uprawiano ekologicznie.

- Jakość i wielkość gruszek w minionym sezonie były ogólnie dobre” – mówi na łamach freshplaza Raymond van Ojen z holenderskiej firmy Xenia Europa.

Sezon 2020 rozpoczął się w październiku. Ostatnie gruszki Xenia dostarczono zgodnie z planem na początku maja.  - W ciągu trzech lat z powodzeniem przesuwaliśmy sezon sprzedaży do przodu. W ostatnich dwóch sezonach  największy wzrost sprzedaży miał miejsce między październikiem a grudniem - dodaje.

Jakie oczekiwania wobec nadchodzącego sezonu?

W Holandii wiosna była zimna. Spowodowało to wydłużony okres kwitnienia w sadach Xenia. Tak więc zbiory będą prawdopodobnie opóźnione o dziesięć do 14 dni w porównaniu z 2020 r. - Spodziewamy się, że zbiory rozpoczniemy pod koniec września, a sprzedaż w połowie października. Pierwsze szacunki dotyczące zbiorów to 10 500 ton. Obawialiśmy się, że zimna pogoda zmniejszy plony. Ale sady w tej chwili wyglądają dobrze – kontynuuje Raymond.

Sprzedaż gruszek Xenia koncentruje się głównie w krajach niemieckojęzycznych, Skandynawii i Holandii. Ale sprzedaż ma być rozszerzona na południową Europę. - Nadal jesteśmy stosunkowo nieznani na tych rynkach, zwłaszcza we Włoszech i Hiszpanii. Spodziewamy się wzrostu produkcji do 20 000 ton w ciągu 5-6 lat. Dlatego chcemy zintensyfikować naszą obecną sprzedaż na południe Europy  - mówi.

Na gruszki Xenia wzrasta popyt również z krajów spoza Europy. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI