×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dobre perspektywy cenowe dla polskich gruszek

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 05 listopada 2021 15:02

Dobre perspektywy cenowe dla polskich gruszek Ceny gruszki odmiany Konferencja są wyższe niż przed miesiącem, a trend jest rosnący./ Fot. materiały własne

Na rynku krajowym popyt na gruszki jest dobry. Ceny odmiany Konferencja są wyższe niż przed miesiącem, a trend jest rosnący.

W Polskich warunkach dominują  sady jabłoniowe. Sady gruszkowe choć obecne, to jednak są w znacznej mniejszości, choćby ze względu na to, że uprawa grusz jest znacznie trudniejsza w porównaniu do sadu jabłoniowego.

Rosną ceny dla gruszek odmiany Konferencja

Monitorując rynek krajowy jak i zagraniczny, wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie perspektywy cenowe dla polskich gruszek będą bardzo dobre.

Na przełomie września i październiku ceny za gruszkę Konferencja na sortowanie wynosiły 2 -2,20 zł/ kg. Na giełdach internetowych nie brakowało ofert zakupu gruszki ze skrzyni również w cenie na poziomie 2 zł.

Obecnie oferty za gruszkę odmiany Konferencja do sortowania w kalibrze 5,5 w górę wynoszą 3 - 3,10 zł, a zakup głównie prowadzony jest pod kątem marketów. 

Według danych GUS z 30.09.2021 polską produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 76 tys. t, czyli na poziomie o 36% wyższym od ubiegłorocznego.

Pomimo perspektyw GUS, firmy sortujące z okolic Warki mówią o trudnościach w zakupie gruszki od polskich sadownika. Gruszek nie ma na tyle dużo, poza tym sadownicy nie są jeszcze chętni do ich sprzedaży, szczególnie Ci posiadający owoce o świetnej jakości. Firmy podkreślaj, że w aktualnych cenach coraz trudniej dokupić się towaru gdyż oczekiwania cenowe są na poziomie 3,80 - 4 zł.

Odmiana Konferencja

Firmy sortujące z regionu wareckiego mówią także, o dużym zainteresowaniu i zapytaniach o gruszkę. W szczególności z rynków zagranicznych - w ilościach tirowych. Mówiąc o dalszych perspektywach, firmy spodziewają się tendencji rosnącej dla cen gruszki.

Sytuacja na rynku europejskim

Jak pamiętamy tegoroczna wiosna pod względem warunków pogodowych była  niekorzystna, w szczególności dla krajów Europy Zachodniej. Zimna wiosna i silne przymrozki uszkodziły sady gruszowe, jabłoniowe oraz brzoskwiniowe. 

W szczególności swoje problemy w sadach gruszowych nagłaśnia Francja, gdzie tegoroczne zbiory będą najniższe od ponad czterech dekad: Plony gruszek we Francji najniższe od 46 lat

Ale to nie jedyny kraj notujący niższe plony grusz.

- Wstępne szacunki Prognosfruit 2021 dotyczące plonów gruszek mówią, że Włochy spodziewają się najmniejszych zbiorów od lat. Belgia również nie spodziewa się dużych zbiorów. Szacuje się, że całkowite zbiory w UE (1,6 mld kg) są o 28% niższe niż w ubiegłym roku, najniższe od dekady - podaje Freshplaza.

Jedynie Holandia w tym roku może mówić o pozytywnych perspektywach dla gruszek.

 

Sprzedaj gruszki na Giełdzie Rolnej

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI