Dobre ceny malin w Serbii. Problem z pracownikami

Autor: SadyOgrody.pl / agrotv.net 20 czerwca 2022 13:17

Dobre ceny malin w Serbii. Problem z pracownikami Minister rolnictwa Serbii Branislav Nedimović ocenił, że tegoroczna cena skupu malin jest dobra. / fot. shutterstock

Minister rolnictwa Serbii Branislav Nedimović ocenił, że tegoroczna cena skupu malin jest dobra. W rejonie Valjevo i Sabac, gdzie rozpoczęły się zbiory, płaci się 600 dinarów za kilogram, ale jest problem z brakiem pracowników.

Eksport serbskich malin 

- Mamy w Serbii 20 tysięcy hektarów pod uprawę malin, 97 proc. naszych malin trafia na eksport, a najwięcej do Francji i Niemiec. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy owoce za 824 mln euro – powiedział Nedimović.

Nedimović stwierdził, że eksport owoców do Rosji ustabilizował się, chociaż koszty transportu znacznie wzrosły.

- W ostatnim miesiącu wyeksportowaliśmy więcej truskawek niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy nie było wojny. Problem z eksportem jabłek do Rosji też został wyeliminowany, ale problemem jest logistyka, bo transport jednego kontenera owoców kosztował 4000 euro, a teraz kosztuje 11 000 euro – powiedział Nedimović.

Problemy z pracownikami do zbiorów 

Sezonowi zbieracze owoców, zwłaszcza malin, jeżyn i jagód, w Serbii mogą zarobić średnio około 4000 dinarów dziennie, czyli o tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Jednak nie wszyscy są gotowi na tak ciężką i wymagającą pracę. 

O cenach skupu malin w Serbii przeczytasz w artykule: Maliny 2022: Rosną ceny skupu w Serbii

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI