Dlaczego warto podciąć korzenie w sadzie jesienią?

Autor: www.sadyogrody.pl 04 grudnia 2020 08:30

Dlaczego warto podciąć korzenie w sadzie jesienią? Jesienne cięcie korzeni; fot. materiały redakcji

Okres późnej jesieni jest jednym z terminów na przeprowadzenie zabiegu cięcia korzeni.

Mimo, iż sadownicy "na potęgę" wymieniają sady na nowe odmiany i nowe podkładki, wciąż wiele drzew to te "zbyt silnie rosnące". Prowadząc taki sad można napotkać na szereg problemów. Zwykle występują kłopoty z uzyskaniem wysokiego plonu oraz znaczna tendencja do przemienności owocowania. Silny jest również opad czerwcowy oraz pojawiają się kłopoty z jakością owoców. Mocno zagęszczone korony nie zapewniają dobrego doświetlenia owoców, co skutkuje słabszym wybarwieniem. Takie drzewa również trudniej dopryskać.

Z tych względów powinno się kontrolować wzrost drzew. Zwłaszcza teraz i zwłaszcza w sadach, w których już dwa lata z rzędu plonowanie było mocno ograniczone z powodu wiosennych przymrozków. Efekt mógł także spotęgować wyjątkowo mokry sezon, który sprzyjał wzrostowi drzew. 

Cięcie korzeni to skuteczny zabieg agrotechniczny, który często łączony jest z nacinaniem pni oraz chemiczną kontrolą wzrostu (Regalisem).

Sam zabieg można wykonać w dwóch terminach: jesiennym, po zbiorach owoców, oraz wiosną. Cięcie wiosenne jest skuteczniejsze, jednak może powodować problemy z wielkością owoców w sadach nie nawadnianych, kiedy (co jest częstym zjawiskiem), mamy do czynienia z wiosenną suszą. W sadach nawadnianych poleca się termin wiosenny, z wyjątkiem jabłoni odmiany Golden Delicious (ryzyko ordzawień).

Podcinanie korzeni można wykonać na kilka sposobów. Istnieje możliwość wykonania zabiegu z użyciem noża prostego, ustawionego prostopadle do gruntu. Wówczas obcinane są boczne korzenie drzew. Efektem jest zwykle niewielkie ograniczenie wzrostu. Drugim wariantem jest użycie noża skośnego, ustawionego pod kątem ok 45 stopni do podłoża w kierunku pni drzew. Tego typu maszyny poza bocznymi korzeniami podcinają także część tych rosnących w głąb gruntu. Efekt jest zdecydowanie bardziej widoczny.

Korzenie można podcinać z jednej lub dwóch stron rzędów. Podcinanie dwustronne, szczególnie nożem skośnym, silnie ogranicza wzrost i polecane jest raczej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Bardziej poleca się cięcie z jednej strony rzędu nożem skośnym, natomiast z drugiej – prostym.

Podcinanie wykonujemy w odległości 40 – 50 cm od pni drzew. W starszych sadach z dużymi drzewami, gdzie korzenie nie były jeszcze cięte, możemy tę odległość zwiększyć – tu reakcja drzew będzie silniejsza. Jeśli w ubiegłym sezonie podcinaliśmy korzenie, kolejne cięcie wykonujemy z drugiej strony rzędu.

Podcinacze korzeni oraz pozostałe maszyny sadownicze i ogrodnicze - sprawdź dostępność na Giełdzie Rolnej!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI