×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dla wielu producentów jabłek sezon może zakończyć się stratami finansowymi

Autor: www.sadyogrody.pl/TVP3 19 października 2021 13:06

Dla wielu producentów jabłek sezon może zakończyć się stratami finansowymi Dla wielu producentów jabłek sezon zakończy się stratami finansowymi/ Fot. materiały własne

Dla wielu producentów jabłek sezon zakończy się stratami finansowymi. Ich powodem nie jest nieurodzaj, a rosnące koszty produkcji i malejące ceny w skupach - podaje TVP 3.

Jak informuje TVP3, sadownicy twierdzą, że produkcja owoców od dłuższego czasu jest nieopłacalna ze względu na rosnące ceny ich wytwarzania. Więcej muszą zapłacić też pracownikom, którzy zrywają owoce z drzew.

 - W tym roku słyszałam już o takich sadownikach, którzy zaczynają trząść drzewa i jabłka same spadają, bo nie opłaca się im już zbierać– mówi Sławomira Król, prezes oddziału Związku Sadowników RP w Pobórce Wielkiej.

Eksport jabłek z Polski

Jabłka są głównym polskim owocem eksportowym – stanowią ponad 75 procent wszystkich zbiorów sadowników wysyłanych za granicę. 

- Jeżeli chodzi o rynek jabłek deserowych, sadownicy do tej pory odczuwają skutki rosyjskiego embarga. Nie jesteśmy w stanie skutecznie ulokować polskich jabłek na zagranicznych rynkach i uzyskać za nie dobre ceny – tłumaczy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Ceny jabłek nie pokrywają kosztów produkcji

Tym samym sadownicy są zmuszeni, by sprzedawać jabłka na polskim rynku, gdzie ceny często nie pokrywają kosztów produkcji. Sieci handlowe proponują natomiast cenę poniżej złotówki za kilogram, a produkcja takiej ilości owoców niekiedy sięga 2 złotych. Klienci za wyselekcjonowane jabłka płacą czasem nawet 4 złote. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI