Deszcz przeszkadza sadownikom w zbiorach jabłek (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 02 października 2020 13:18

Trwa pełnia sezonu zbiorczego jabłek, niestety deszczowa pogoda nie pozwala sadownikom kontynuować pracy w sadach.

Deszczowa aura utrzymuje się nad Polską utrudniając tym samym zbiory jabłek. Według prognoz  lekkie rozpogodzenie ma nastąpić jutro ale cały kolejny tydzień stoi pod znakiem deszczu. W momencie, gdy deszcze są przelotne sadownicy są jeszcze w stanie kontynuować zbiory. Oczywiście jest to okupione przerwami w pracy lub kilkukrotnym zejściem pracowników z pola, jednak w przypadku nieustających opadów nie ma szans na postęp prac. 

Intensywne opady deszczu jakie mają miejsce obecnie w rejonie warecko-grójeckim, kompletnie uniemożliwiają kontynuację prac przy zbiorach. Niekorzystna sytuacja pogodowa przysparza nerwów sadownikom, którzy i tak już od wiosny zmagają się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Również pracownicy nie mają powodów do zadowolenia. Nie wychodzenie w pole przez pół dnia nie daje im oczekiwanego zarobku. Tym gorzej mają Ci, którzy nie są zakwaterowani na miejscu w gospodarstwie a na przykład zostają wypożyczeni na dany dzień. 

Obecne opady z dużym prawdopodobieństwem nie wpłyną korzystnie na jakość owoców. Całodniowe opady prawdopodobnie przyczynią się do zmycia ochronnych zabiegów przedzbiorczych. Dodatkowo wzmożona wilgoć może przyczynić się do rozwoju infekcji wtórnych parcha jabłoni. W sadzie, w którym można znaleźć plamy, pomimo wcześniejszego wykonania zabiegów chemicznych, może tworzyć się stadium konidialne grzyba, które przy obecnej wilgotności i temperaturze może stać się  źródłem infekcji wtórnych bądź ujawnić się podczas przechowywania jabłek jako parch przechowalniczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI