×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Deserowa popularna odmiana brzoskwini. Owocuje obficie

Autor: www.sadyogrody.pl 26 marca 2023 11:38

Deserowa popularna odmiana brzoskwini. Owocuje obficie Jaką odmianę brzoskwini wybrać?/ fot. unsplash

Brzoskwinie mają bardzo atrakcyjne owoce. Wyróżnia je wyjątkowy smak, oraz wartości odżywcze. Jaką odmianę wybrać?

Brzoskiwnia Harnaś - kiedy pierwsze owoce?

Brzoskwinia Harnaś rośnie silnie, tworząc wzniesioną koronę. Owocuje w pierwszej połowie sierpnia. Owoce tej odmiany są średniej wielkości (do 130 g). Mają żółtą  skórkę z wyraźnym omszeniem. Pomarańczowo-czerwony rumieniec znaczną część powierzchni owocu. Miąższ jest jasnożółty i soczysty. Brzoskwinie są bardzo smaczne. Dojrzałe owoce dobrze odchodzą od pestki.

Brzoskwinia Harnaś - jak uprawiać?

Brzoskwinia Harnaś jest odmianą samopylną. Zaleca się uprawiać ją na stanowiskach słonecznych, wtedy odwdzięczy się obfitym plonowaniem. Słoneczna i ciepło korzystnie wpływa na zawartość cukru i wybarwianie się owoców. Gleby przeznaczone pod uprawę brzoskwini powinny być przepuszczalne, łatwo nagrzewające się oraz zasobne w składniki pokarmowe.

Dobór odpowiedniej lokalizacji decyduje o powodzeniu produkcji brzoskwiń. Lepiej wybierać  miejsca położone wyżej niż tereny sąsiednie np. łagodne i osłonięte od wiatrów stoki niewysokich wzgórz. Drzewa wtedy nie są tak narażone na przemarzanie zimą i w czasie wiosennych przymrozków. 

 Brzoskwinia Harnaś czy Inka? Którą wybrać?

Dużą popularnością cieszy się odmiana Inka z Instytutu Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach. Wytwarza bardzo duże, kuliste, atrakcyjne owoce, o masie do 160 g. Skórka jest ciemnożółta, niezbyt omszona, pokryta pomarańczowoczerwonym rumieńcem do 50%. Miąższ owoców jest żółtokremowy, może być lekko zabarwiony na czerwono wokół pestki.

Odmiana Inka plonuje corocznie i bardzo obficie. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec sierpnia, w zależności od pogody. Dobrze sprawdza się w rejonach, gdzie warunki sprzyjają uprawie brzoskwini.

Odmiana Harnaś cechuje się nieco wcześniejszym terminem dojrzewania owoców - pierwsza połowa sierpnia, natomiast brzoskwinia Inka dojrzewa w późniejszym czasie - pod koniec sierpnia.

Odmiana Harnaś wydaje typowo deserowe owoce. Można je spożywać w stanie świeżym oraz jako dodatek do deserów. Brzoskwinia Inka jest odmianą deserową i przewtórczą, bardzo dobrze sprawdza się do wyrobu przetworów, czy wypieku ciast.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI