Deficyt wody wpłynie na opad zawiązków. Może być duży

Autor: GUS/ www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2022 08:08

Deficyt wody wpłynie na opad zawiązków. Może być duży Z uwagi na deficyt wody, może dochodzić do większego opadu zawiązków / FOT. SADYOGRODY

Kwitnienie drzew w sadach na przeważającym obszarze kraju przebiegało w dobrych warunkach, chociaż lokalnie stwierdzano nieznaczne opóźnienia. Obloty zapylaczy ocenia się jako dostateczne, jednak z uwagi na deficyt wody, może dochodzić do większego opadu zawiązków - podaje GUS.

Okres wegetacyjny w 2022 r. rozpoczął się bez większych opóźnień. Rozwój roślin został jednak spowolniony ze względu na niedostateczną ilość opadów. Brak deszczu prowadzący do wystąpienia suszy glebowej odczuwalny był zwłaszcza w marcu. Warunki pogodowe uległy poprawie na początku kwietnia, lecz w kolejnych tygodniach zasoby wody zgromadzonej w gruncie zaczęły się wyczerpywać.

Opad czerwcowy 2022

Jak podaje GUS, kwitnienie drzew w sadach na przeważającym obszarze kraju było intensywne i przebiegało w dobrych warunkach, chociaż lokalnie stwierdzano nieznaczne opóźnienia. Obloty zapylaczy ocenia się jako dostateczne, jednak z uwagi na deficyt wody, może dochodzić do słabszego wiązania owoców i większego opadu zawiązków.

Nadal brakuje wody na polach. Plony będą mniejsze

Niewielki wpływ na kondycję roślin i świeżo tworzonych owoców miały natomiast majowe przymrozki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI