Damian Fudecki, SPT: Sezon truskawkowy był krótki i intensywny

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 30 lipca 2021 11:38

Damian Fudecki, SPT: Sezon truskawkowy był krótki i intensywny Jak przebiegał sezon truskawkowy? / fot. sadyogrody

Sezon zbiorów truskawki gruntowej już się zakończył. Podaż owoców na rynku była wystarczająca, choć według plantatorów zbiory w tym roku trwały krócej za sprawą upalnej i deszczowej pogody oraz braku pracowników. O przebiegu sezonu i cenach truskawki rozmawiamy z Damianem Fudeckim, sekretarzem Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.

  • Sezon truskawkowy był w tym roku krótki ze względu na upalną i deszczową pogodę oraz brak pracowników do zbiorów
  • Ceny truskawki deserowej były niskie; truskawka bez szypułki, przeznaczona na mrożenie, uratowała sytuację plantatorów
  • Problem z dostępnością pracowników do zbiorów przekłada się na decyzję plantatorów o powierzchni nowych nasadzeń

Jak ocenia Pan zbiory truskawek w tym sezonie? Czy podaż była zadowalająca?

Zbiory w tym roku były opóźnione z powodu chłodnej i późnej wiosny. Mieliśmy 2 tygodniowe przesunięcie względem standardowego sezonu. Natomiast w czerwcu pogoda gwałtownie się zmieniła, przyszły upalne dni i szybko rozpoczęliśmy zbiory. W moim gospodarstwie rozpoczęliśmy zbiory około 15 czerwca. Tegoroczny sezon trwał średnio 2-3 tygodnie, więc był krótki i intensywny. Większość owoców dojrzała praktycznie w jednym terminie. Upalna pogoda spowodowała, że większość odmian dojrzewała w tym samym czasie, a plantatorzy nie nadążali ze zbiorami.

Nie przechodziliśmy spokojnie z jednej odmiany na drugą. Na początek pojawiły się wczesne odmiany Rumba, Aprica, a zaraz dojrzewały odmiany ze średniego terminu zbioru Grandarosa, czy Marmolada. Truskawek w tym roku nie brakowało. Dostępność owoców była duża, choć sam sezon, jak wcześniej wspomniałem, był krótki.

Ceny truskawek deserowych i przemysłowych

Czy sezon był korzystny pod względem cen na rynku deserowym?

Cena za truskawkę deserową w tym roku była niska: 10-12 zł za łubiankę truskawek. Biorąc pod uwagę dzisiejsze koszty produkcji to bardzo niska cena. Takie stawki mieliśmy kilka lat temu, a nakłady jakie producenci ponoszą na założenie plantacji znacznie wzrosły. Dojrzewanie truskawek w jednym terminie spowodowało spadek cen. Późna odmiana Malwina też miała niższą cenę w porównaniu z ubiegłym sezonem.

Tegoroczne ceny truskawki z uprawy tunelowej również utrzymywały się poniżej poziomu ceny z zeszłego sezonu.

Jak przebiegał skup truskawki przemysłowej?

Truskawka bez szypułki, przeznaczona na mrożenie, uratowała sytuację plantatorów. Truskawki skupowano po 8,20 zł za łubiankę (2 kg), czyli 4,10 za kg. Zapotrzebowanie ze strony przetwórstwa było bardzo duże. Wielu producentów zdecydowało się na sprzedaż truskawki szypułkowanej, ponieważ owoce ze względu na upały szybko traciły jakość. W trakcie sezonu za truskawkę z szypułką płacono średnio 2,10 /kg. Pod koniec zbiorów ta cena spadła do poziomów nawet 1,80 zł/ kg.

Eksport truskawek

Jaka sytuacja panowała w eksporcie? Czy jest zainteresowanie polską truskawką?

W tym roku nie było realizowanych dużo wysyłek na eksport. W poprzednich latach znaczące ilości truskawek eksportowano na Białoruś. W tym roku ze względów politycznych wymiana handlowa za wschodnią granicę była mocno utrudniona. Należy również wspomnieć, że ostatnie dwa sezony to również pandemia, obostrzenia i niepewność, które negatywnie oddziałują na handel zagraniczny. Choć na początku sezonu mieliśmy zapytania od eksporterów, ostatecznie nie było dużo zamówień na polską truskawkę.

W dobrym sezonie eksport truskawki sięga około 30 proc. Myślę, że w tym roku nie udało się zrealizować eksportu na poziomie 10 proc.

Coraz trudniej pozyskać pracowników do zbiorów truskawek

Z jakimi trudnościami zmagali się plantatorzy w tym sezonie?

Największym problemem był brak chętnych do pracy przy zbiorach. Pracownicy nie przyjechali lub było ich mniej niż w ubiegłorocznej kampanii. Ze względu na niedostateczną liczbę pracowników, plantatorzy, w szczycie sezonu, z temperaturami utrzymującymi się w okolicach 35 st. C kilka dni pod rząd, nie byli w stanie zebrać truskawki na czas. Truskawki bardzo szybko dojrzewały. Pewne ilości zostały niezebrane. Na terenie grójecko-wareckim był poważny problem z pracownikami. W innych regionach było podobnie.

Brak pracowników przy zbiorach jest odczuwalny w każdym sezonie coraz dotkliwiej. W zeszłym roku nie wiedzieliśmy czy pracownicy w ogóle przyjadą i czy uda się zebrać truskawki. W tym roku, z różnych przyczyn, również dużo osób nie dojechało. Ten narastający problem przekłada się na decyzję plantatorów o powierzchni nowych nasadzeń. Koszty założenia plantacji są bardzo wysokie, a w przypadku braku wystarczającej liczby pracowników do zboru, jesteśmy narażeni na straty.

Popularne odmiany truskawek

Jakie odmiany truskawek najchętniej sadzą plantatorzy?

Plantatorzy sadzą sprawdzone odmiany. W ostatnich sezonach panuje popyt na owoce o jasnym odcieniu. Wczesna odmiana Aprica, w zeszłym roku bardzo ładne się zaprezentowała, ponieważ jej owoce dojrzewają wcześniej, plantatorzy mogli sprzedać truskawkę za dobre pieniądze. W tym roku Aprica również dobrze zaowocowała. Odmiana cieszy się zainteresowaniem na rynku ze względu na ładne, kształtne owoce i smak. Teren grójecko-warecki to także uprawa odmiany Grandarosa. Dalej uprawiana jest odmiana Marmolada, przeznaczona głównie na przetwórstwo (mrożenie). Plantatorzy są zadowoleni także z odmian takich jak Rumba, Asia czy Sibilla, która dobrze się sprzedawała na rynku Bronisze.

 

Środki do produkcji ogrodniczej na GiełdaRolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI