Czy polscy producenci są przygotowani do uprawy malin na podwójny zbiór?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 stycznia 2016 11:42

Czy polscy producenci są przygotowani do uprawy malin na podwójny zbiór? Ceny za owoce malin deserowych wciąż utrzymują się na wysokim poziomie/ fot. shutterstock.com

- Ceny za owoce malin deserowych wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Dlatego plantatorzy dążą do zwiększenia efektywności produkcji, poprzez stosowanie najnowszych trendów dotyczących uprawy, w tym nawożenia czy nawadniania. Uzyskanie wyższych plonów umożliwia prowadzenie malin na podwójny zbiór – mówiła dr Agnieszka Orzeł, z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Polskie odmiany malin wyhodowane w SZD w Brzeznej mają szansę konkurować na rynkach światowych. Zajmujemy znaczącą pozycję w przypadku odmian owocujących na pędach dwuletnich. W produkcji sprawdziły się takie odmiany jak 'Laszka', 'Radziejowa' czy 'Sokolica'. Dysponujemy również bardzo dobrymi odmianami owocującymi na tegorocznych pędach. Niewątpliwie sukcesem było wprowadzenie do produkcji odmiany 'Polka' – powiedziała dr Agnieszka Orzeł.

Dodała, że odmiana 'Polka' bardzo szybko zyskała uznanie wśród producentów malin na całym świecie. - Tymczasową ochroną prawną od 2012 roku objęte są także dwie nowe odmiany powtarzające owocowanie – 'Polonez' i 'Poemat'. Myślę, że odmiany te mają szanse zdominować polski rynek. Stanowią również konkurencję dla odmian holenderskich – zaznaczyła prelegentka.

- Zbiór odmiany 'Polonez' przypada na drugą dekadę sierpnia. Owoce są stożkowate jasnoczerwone z połyskiem średniej wielkości. Po zbiorze nie wykazują tendencji do ciemnienia, aczkolwiek nie są trwałe w obrocie. Odmiana 'Poemat' wyróżnia się bardzo dużą plennością. Posiada atrakcyjne owoce, które z kolei wykazują tendencję do ciemnienia – mówiła dr Orzeł.

- W produkcji owoców deserowych wciąż dominuje odmiana 'Polka', choć wg danych PIORiN od 2014 r. spada liczba kwalifikowanych sadzonek tej odmiany. Problem stanowi wirus krzaczastej karłowatości maliny (RBDV), który powoduje znaczne straty w plonie sięgające nawet ponad 45 proc. Nie mamy szans walki z tym wirusem, dlatego uprawy należy zakładać ze zdrowych sadzonek. Powinniśmy również skrócić okres prowadzenia plantacji do 2-3 lat – dodała.

Według ekspertki warto również zastanowić się nad przydatnością odmian pochodzących z zagranicznych ośrodków hodowlanych, bowiem odmiany te mogą okazać się wartościowe do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. - Owoce plennej odmiany 'Kweli' są duże, o barwie jasno-czerwonej, nie ciemnieją po zbiorze i charakteryzują się długą trwałością pozbiorczą – powiedziała dr Orzeł.

- W Szwajcarii do uprawy na podwójny zbiór owoców przydatne są odmiany 'Rubyfall’, z uwagi na wczesne dojrzewanie i możliwość uzyskania większego plonu, a także odmiana 'Paris' owocująca na pędach tegorocznych. Na lokalnym rynku owoców deserowych mogłaby również znaleźć zastosowanie plenna odmiana 'Sugana' o atrakcyjnych owocach, lecz cechujących się słabszą trwałością pozbiorczą – oznajmiła prelegentka.

Czy uprawa malin na podwójny zbiór przyjmie się wśród polskich producentów?

- Prowadzenie malin deserowych na podwójny zbiór umożliwia uzyskanie wyższych plonów w jednym sezonie wegetacyjnym. Pierwszy zbiór malin przypada przed owocowaniem odmian letnich w tradycyjnym terminie, natomiast drugi po zakończeniu zbiorów owoców jesiennych. Wiosną uzyskuje się plon wielkości około 2,5 kg/m2, natomiast w terminie jesiennym można zebrać blisko 1,5 kg/m2- mówiła dr. Orzeł.

Zdaniem ekspertki w przypadku uprawy na podwójny zbiór w naszych warunkach klimatycznych występuje duże ryzyko związane z przemarzaniem pędów dwuletnich. - System prowadzenia malin na dwa pędy jest pracochłonny, a producenci wybiorą łatwiejszy sposób uprawy. Mamy bardzo dobry program maliny w Polsce, w tym atrakcyjne odmiany owocujące na dwuletnich pędach, które cieszą się dużym uznaniem na rynku owoców deserowych – dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI