×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czereśnie - jakie są najlepsze odmiany i na które warto postawić?

Autor: SadyOgrody.pl 01 marca 2023 13:51

Czereśnie - jakie są najlepsze odmiany i na które warto postawić? Odmiany czereśni powinny wyróżniać się dużą wytrzymałością na mróz i małą podatnością na choroby. / fot. shutterstock

Zbiory krajowych czereśni rozpoczynają się w czerwcu. Dojrzewanie kolejnych odmian i ich zbiór w dużej mierze uzależniony jest od warunków pogodowych.

Jakie odmiany czereśni wyróżniamy?

Odmiany czereśni powinny wyróżniać się dużą wytrzymałością na mróz i małą podatnością na choroby. Również pożądaną cechą jest mała skłonność na pękanie i trwałość w obrocie. Konsumenci wybierają owoce o masie powyżej 8,5 g. Te kryteria spełniają odmiany, tj. ‘Techlovan’, ‘Vera’, ‘Summit’, ‘Kordia’, ‘Lapins’, ‘Regina’

Jaka jest najwcześniejsza odmiana czereśni?

Najwcześniejszą odmianą czereśni jest 'Majówka', która dojrzałość zbiorczą osiąga na przełomie maja i czerwca. Jest wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby. 

Wielu producentów do sadów czereśniowych wybiera odmiany wczesne. Jak na razie podstawową odmianą w uprawie jest ‘Burlat’, lecz perspektywistyczne również są czereśnie ‘Rita’, ‘Helga’, ‘Dilemma’, ‘Skazka’, ‘Kasandra’, ‘Earlise’, ‘Marta’, ‘Anita’, oraz ‘Jacinta’. Odmiany czereśni o wczesnej porze dojrzewania są wyczekiwane przez konsumentów

Odmianę 'Helga' można sadzić na silnie rosnących podkładkach, ponieważ na karłowych niekiedy zawiązuje dużą ilość owoców, które są zbyt drobne. Owoce tej odmiany są mało podatne na pękanie, lecz trochę za miękkie.

Odmiana 'Kasandra' pochodzi z czeskiej hodowli. Na podkładce Gisela 5 drzewo wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje obficie. Wydaje owoce ciemnoczerwone, dość duże o masie 8-10 g. W zależności od stanowiska uprawy, odmiana ta dojrzewa na 2-3 dni przed odmianą 'Burlat'.

Również na około 2-3 dni przed odmianą 'Burlat' dojrzewają owoce czereśni - 'Dillemma'. Drzewo początkowo rośnie silnie, po wejściu w owocowanie wzrost słabnie. Odmiana ta jest bardzo plenna. Wydaje dość duże owoce (7,6 g), o barwie ciemnoczerwonej. W mniejszym stopniu niż 'Burlat' jest podatna na pękanie.

Równocześnie z odmianą 'Burlat' dojrzewa odmiana 'Skazka' (syn. Bajka), która jest plenna i wytrzymała na mróz. Posiada owoce szeroko sercowate, większe niż w przypadku odmiany 'Burlat' 7,5-8,0 g (mniej podatne na pękanie).

Czeska odmiana 'Jacinta' została otrzymana z wolnego zapylenia odmiany 'Vega'. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje na wysokim poziomie. Dojrzewa na około 3-5 dni po odmianie 'Burlat'. Nie jest podatna na pękanie. Posiada owoce typu chrząstki – cętkowane, w kształcie serca, o masie nawet do 12 g.

Jaka jest najpóźniejsza odmiana czereśni?

Sadownicy ze względów ekonomicznych do nasadzeń wybierają odmiany późne. Dużym zainteresowaniem cieszą się czereśnie, które owocują w terminie zbliżonym do odmiany ‘Regina’. Warto zainteresować się również odmianami – ‘Tamara’, ‘Staccato’, ‘Wahtanka’, ‘Siestrionka’, ‘Alex’, ‘Debora’.

Późną odmianą jest 'Justyna' (VI/VII tydzień). Drzewa rosną silnie, lecz po wejściu w owocowanie wzrost słabnie. Posiada smaczne owoce typu chrząstki, o masie 8,5-9,5 g. Z kolei owoce odmiany 'Tamara' dojrzewają w VII/VIII tygodniu (późniejsza niż 'Kordia'). Posiada również owoce typu chrząstki, o masie 9-11 g. Odmiana ta jest średnio podatna na pękanie. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje obficie.

Ciekawą odmianą w naszych warunkach jest 'Debora'. Pora dojrzewania tej czereśni przypada na VII tydzień (niekiedy po odmianie 'Regina'). Wydaje owoce typu chrząstki, które są cętkowane w kształcie serca, o masie 8-10 kg. Odmiana ta jest mało podatna na pękanie.

Jaka jest najlepsza odmiana czereśni?

W polskich sadach czereśniowych królują Kordia i Regina - mają ładne owoce, bardzo dobre w smaku, dobrze wybarwione i bardzo popularne wśród konsumentów. Obie odmiany mają podobną plenność. Kordia i Regina mają tę wadę, że są to odmiany późne i muszą konkurować z innymi owocami. Jednak w polskich warunkach wczesne odmiany jak Burlat dość trudno się przechowuje, co sprawia, że owoce trzeba sprzedać szybko i niestety często nie można ich sprzedać za dobrą cenę a nawet w ogóle. Najlepszą odmianą czereśni będzie ta na którą mamy odbiorcę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI