Czereśnie 2022: Ceny wyższe niż rok temu

Autor: Albert Katana 02 czerwca 2022 08:19

Czereśnie 2022: Ceny wyższe niż rok temu Skąd się biorą horrendalne ceny czereśni z importu?/ fot. unsplash

W maju ceny importowanych czereśni były wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Skąd wzięły się podwyżki cen i dlaczego za owoce z importu trzeba zapłacić więcej?

W maju 2022 r. istotnie wyższe niż w maju 2021 r. były ceny importowych czereśni i malin - potwierdza w rozmowie z sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, profesor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB.

Ceny importowanych czereśni w maju 2022

- 24 maja ceny hurtowe czereśni wyniosły średnio ok. 100 zł/kg w porównaniu z 35 zł w tym samym czasie roku ubiegłego. W dużym stopniu wynikało to z opóźnienia zbiorów w południowych krajach UE, skąd sprowadzamy te owoce. Wysokie były także ceny hurtowe malin – 68 zł/kg. Natomiast niższe były ceny importowanych truskawek. Ceny tych owoców wyniosły ok. 12 zł/kg, wobec ok. 14 zł 24 maja 2021 r. - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

Owoce z importu droższe od krajowych

Czy zawsze za owoce z importy trzeba zapłacić wyższe ceny? Przykład cen truskawek w maju nie potwierdza tezy, że ceny owoców importowanych są zawsze wyższe od cen owoców krajowych.

Dr hab. Bożena Nosecka wskazuje, że poziom cen zależy od poziomu podaży w Polsce i innych krajach:

- W okresie zbiorów krajowych polscy konsumenci spożywają przede wszystkim owoce pochodzące z krajowych upraw. Generalnie wyższe ceny owoców importowych – zwłaszcza z krajów UE – są wynikiem wyższych kosztów produkcji w tych krajach w porównaniu z Polską - zaznacza.

Jakość owoców krajowych a importowanych

Jakość owoców krajowych nie jest gorsza od pochodzących z importu.

- Krajowi konsumenci preferują owoce krajowe ze względu na przyzwyczajenia smakowe i świadomość, że polskie owoce ze względu na krótszy okres transportu są bardziej „świeże” niż sprowadzane zza granicy. Warto podkreślić, że polski import owoców strefy umiarkowanej realizowany jest w okresie braku podaży ze zbiorów krajowych (głównie w okresie wiosennym) lub w warunkach głębokiego spadku rodzimej produkcji - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

O cenach importowanych czereśni przeczytasz w artykule: Czereśnie 2022: Jakie ceny za kilogram ?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI